Home BOTA Arabia Saudite, reportazh nga festimet e Halloween. Njerëzit në radhë për të blerë kunguj dhe kostume me simbolet e Halloween

Arabia Saudite, reportazh nga festimet e Halloween. Njerëzit në radhë për të blerë kunguj dhe kostume me simbolet e Halloween

0
Arabia Saudite, reportazh nga festimet e Halloween. Njerëzit në radhë për të blerë kunguj dhe kostume me simbolet e Halloween

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Nga Mariam Nihal

Përqafimi i plotë i Halloween nga Arabia Saudite po kënaq si banorët e huaj ashtu edhe sauditët, pasi kungujt, dritat dhe dekorimet e ndryshme gjenden gjithandej rreth qendrave tregtare dhe shtëpive në mbretëri. Ryan Davidson, një shtetas amerikan, kaloi një pjesë të së enjtes duke blerë një kostum ujku në Riad për një festë të Halloween në fundjavë. “Nuk do ta kisha imagjinuar kurrë që Halloween këtu të ishte një gjë kaq e madhe njëlloj sa është në SHBA… Jam shumë i emocionuar për këtë fundjavë.”

Por nuk ishte gjithmonë kështu.

Shumë shtetas të huaj thonë se Halloween dhe Krishtlindjet dikur festoheshin në heshtje derisa u shpall Vizioni 2030 i Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, i cili ndihmoi në çliriminin nga festimi vetem i festave fetare islame dhe çoi tek festimi i festave të tjera (pagane dhe te krishtera), të festuara nga popullsia e mbretërisë. Fahad Alzouaid, një menaxher dyqani në dyqanin e dekorimit dhe kostumeve Party Experts në Riad, tha se po kënaqej duke parë lumturinë që festa u solli njerëzve. “Të gjithë po blejnë grim, kostume dhe rekuizita për ta festuar atë,” tha ai. “Njerëzit janë në rresht dhe presin deri në 40 minuta vetëm për të blerë kostume halloweeni. Qeveria ka qenë e shkëlqyer në kontrollin e pandemisë dhe ka ndihmuar në shmangien e kësaj fatkeqësie.” Por per shkak te Covid-19 është ende një pengesë, per traditën e Halloweenit që zakonisht shkojnë derë më derë për të mbledhur ëmbëlsira nga shtëpitë në lagjet e tyre.

Imagjinoni, sauditët udhëtonin jashtë vendit për të përjetuar këto aktivitete dhe tani qeveria jonë i ka sjellë në shtëpi që ne t’i shijojmë këtu me miqtë dhe familjet tona Enes Abdullah Normat e virusit kanë rënë në mbretëri javët e fundit, me rastet ditore që lëvizin në rreth 50. Arabia Saudite ka regjistruar 548,530 raste që nga fillimi i pandemisë. “Gjërat po përmirësohen, por unë po siguroj që ka maska ​​dhe tubime të kufizuara për sigurinë e fëmijëve tanë,” tha Ghada Batarxhi, një shtetase saudite, e cila po bën përgatitjet festive me kunguj, rrjeta, fenerë dhe kostume drithëruese të gdhendura për miqtë dhe fëmijët e saj në shtëpi të premten. “Ne kemi festuar çdo vit, por tani është më e përhapur pasi qeveria ka ndërmarrë evente, dyqane dhe vende të tjera argëtimi,” tha ajo. “Është shumë argëtuese për fëmijët – atyre u pëlqen të veshim kostumet me imitime të halloween dhe të ecin në rrugë me to. Shumica e fqinjëve tanë kanë vendosur drita neoni dhe tabela që thonë “bjerini ziles për dhurata (apo embelsira)” dhe kjo ndihmon për të bashkuar komunitetin në një mënyrë festive.” Qendrat tregtare në mbarë mbretërinë po shesin kostume dhe dekorime të frymëzuara nga Halloween, ndërsa furrat e bukës dhe supermarketet po përfitojnë nga sezoni i kungujve dhe po ofrojnë artikuj për ata që festojnë Halloween.

Shikoni këtë postim në Instagram

Një postim i shpërndarë nga 1Rebel Saudi Arabia (@1rebelsaudi)

“Ne kemi organizuar evente në kompleksin tonë çdo vit, me konkurse për të veshur më mirë, por deri më tani ishte e vështirë për të gjetur dekorime dhe kostume në vend,” tha Natasha Ahmed, një shtetase e Afrikës së Jugut që viziton Mall of Arabia në Jeddah. “Sot, ne jemi në qendrat tregtare dhe kudo që të shkoni, mund t’i gjeni lehtësisht.” Këtë vit, njerëzit mund të marrin pjesë në ngjarjet publike të Halloween-it me familjet e tyre, duke përfshirë Aventurat Horror në Botën e Çudirave të Dimrit të sezonit të Riadit, i cili ka një shtëpi të përhumbur, një labirint të frikshëm dhe lojëra.

( pamja)

Një pamje nga videoja e banorëve të Arabisë Saudite që përgatiten për Halloween.

Në kryeqytet, njerëzit gjithashtu mund të shkojnë me makinë deri në zonën e parkimit të Pallatit Tuwaiq në Lagjen Diplomatike në Riad për lojrat e Halloweenit dhe të marrin pjesë në gara argëtuese për të gjithë familjen. Syrup Lounge në Riad po organizon një festë me kostume për fëmijë dhe një natë zonjash që përfshin lojëra, aktivitete familjare dhe më shumë. Edhe të apasionuarit pas fitnesit mund ta festojnë Halloween-in në palestrat që organizojnë ngjarje të veçanta gjatë Halloween-it. Palestra Rebel 1 pret sesione të “pompimit të zemrës” dhe ofron ëmbëlsira. “Imagjinoni, sauditët udhëtonin jashtë vendit për t’i përjetuar këto aktivitete dhe tani qeveria jonë i ka sjellë në shtëpi që ne t’i shijojmë këtu me miqtë dhe familjet tona,” thotë për The National, Enes Abdullah, një shtetas saudit që jeton në Riad. “Ne po vishemi si personazhet e Squid Games dhe kushërinjtë e mi po vijnë si vampirë.”

30.10.2021

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë