Një në gjashtë persona ka mbajtur një qëndrim negativ ndaj Presidentit rus Vladimir Putin, pasi kritiku i vendosur i Kremlinit, Alexei Navalny, lëshoi ​​një video që lidh udhëheqësin rus me një pallat luksoz.

Në filmin dy orësh, ai e quan Pallatin për Putinin, i cili, siç pretendon Navalny, është kryesisht një histori rreth ryshfetit, duke treguar në detaje pronën madhështore në bregdetin e Detit të Zi me një sipërfaqe prej gati 18,000 metra katrorë.

Autorët e filmit pretendojnë se zona përreth është pothuajse 40 herë më e madhe se Principata e Monakos dhe se ndërtesa dyshohet se kushtonte 100 miliardë rubla (1.12 miliardë euro), raporton Reuters.

Deri më tani, 110 milion shikime

Sipas Fondacionit Antikorrupsion në film, “pallati” u financua nga kompanitë shtetërore ruse Rosneft dhe Transneft, dhe të dy drejtohen nga dy miq të ngushtë të Putinit, Igor Sechin dhe Nikolai Tokaryev.

Video ka grumbulluar 110 milion shikime në YouTube që kur u publikua më 19 janar dhe aleatët e Navalny-t po e përdorin atë për të inkurajuar njerëzit të marrin pjesë në protestat anti-Kremlin.

Biznesmeni Arkady Rothenberg, ish-partneri i Putinit në xhudo, tha se pallati ishte i tij, pasi Putini u tha studentëve se pallati nuk i përkiste atij ose familjes së tij.

Sondazhi, i lëshuar nga Levada Center, i cili nuk është i lidhur me autoritetet, zbuloi se 26 përqind e të rriturve rusë – ose një në katër – ndoqën filmin e Navalny-t, ndërsa 31 përqind nuk kishin dëgjuar për të.

Shtatëmbëdhjetë përqind e të anketuarve thanë se kishin një mendim më të keq për Putinin pasi e kishin parë, megjithëse 77 përqind thanë se mendimi i tyre për të nuk kishte ndryshuar.

Aleati i Navalny-t Leonik Volkov është i kënaqur me gjetjet.

“Kur njerëzit e shikojnë, funksionon,” shkroi Volkov në Twitter.

“Shtatëmbëdhjetë përqind e atyre që e panë atë dhe thanë se e shikuan Putinin më negativisht janë shumë. Po flasim për miliona njerëz. Eshtë një betejë – fjalë për fjalë – për mendjet e rusëve”.

Sondazhi i Levada përfshiu 1,616 të rritur në të gjithë vendin dhe u krye nga 29 janari deri më 2 shkurt.