Associated Press (AP) ka gjetur pretendime të rreme nga ushtria izraelite se luftëtarët palestinezë kryen krime të “dhunës seksuale” gjatë sulmit të 7 tetorit të vitit të kaluar, duke thënë se akuzat ishin të sajuara qëllimisht.

Kjo u bë e ditur në një raport të publikuar nga agjencia me titull “Si dy raporte skandaloze të dhunës së dyshuar seksuale më 7 tetor nxitën konfliktin global mbi luftën midis Izraelit dhe Hamasit”.

Në raport thuhej: “Doli se historia e dhunës seksuale e kolonit Haim Otmazgin më 7 tetor ishte fabrikuar qëllimisht.”

Otmazgin, një vullnetar në Fondacionin e Shpëtimit ZAKA të Izraelit, u citua të ketë pranuar se ai kishte sajuar historinë e tij të sulmit seksual gjatë sulmit të 7 tetorit.

Raporti i Associated Press shkruan më tej: “Ndërsa punonte në një nga kibutzet e shkatërruar në sulmin e 7 tetorit, Otmazgin, një vullnetar i organizatës izraelite të kërkim-shpëtimit ZAKA, pa trupin e një vajze adoleshente që ishte qëlluar për vdekje pasi ishte ndarë nga familja e saj në një dhomë tjetër, gjetur me pantallona poshtë belit.”

Ai shtoi se koloni “besonte se ishte dëshmi e dhunës seksuale dhe ai u tha gazetarëve atë që kishte parë dhe para kamerave televizive, duke qarë e treguar detajet të asaj që mendonte se kishte ndodhur në shtëpi. Dëshmia e tij shpejt bëri jehonë në mbarë botën.”

Por agjencia konfirmoi se “disa deklarata nga ajo ditë, si ajo e Otmazgin, rezultuan të rreme”.

Në një intervistë për agjencinë, Otmazgin tha: “Nuk është se e shpika unë historinë. Nuk mund të mendoja për ndonjë alternativë tjetër përveç se një vajzë adoleshente të sulmohej seksualisht. Në fund doli ndryshe, kështu që e korrigjova deklaratën, por ishte shumë vonë.”

Associated Press konfirmoi se “raportet e gënjeshtërta, si ato të Otmazgin, kanë ngritur dyshime për atë që ndodhi më 7 tetor”.

Agjencia vë në dukje se hetimi i saj në trajtimin e ZAKA-s të historive tregon se sa i paqartë dhe i shtrembëruar mund të jetë informacioni në kaosin e konfliktit.

Ndërsa disa nga njerëzit e parë që arritën në skenën e sulmit, vullnetarët e ZAKA-s dëshmuan për atë që panë atë ditë, gjë që ndihmoi gazetarët izraelitë, deputetët dhe hetuesit e OKB-së të vizatonin atë që ndodhi gjatë sulmit të Hamasit”.

AP në raportin e saj theksoi se “ZAKA është një grup vullnetar që nuk kryen punë mjeko-ligjore. Ajo u themelua në vitin 1995 dhe misioni i saj specifik është të mbledhë trupa në përputhje me ligjin hebre”.

Megjithatë – vazhdon AP – ZAKA-s iu deshën muaj për të pranuar se dëshmotë e saj ishin të pavërteta.

AP citoi një zëdhënës të ZAKA-s të thoshte: “Ne i kërkuam Yossi Landau, një vullnetar në lagjen Be’eri, të ndalonte së treguari historinë e dhunës seksuale që doli të ishte e sajuar, por ai nuk u përgjigj deri tre muaj më vonë.”

Agjencia vuri në dukje se pasojat e raporteve skandaloze të dhunës seksuale tregojnë se si tema është përdorur për të promovuar axhendat politike izraelite.

“Izraeli thirret në dhunën seksuale më 7 tetor për të nxjerrë në pah atë që thotë se është brutalitet i Hamasit dhe për të justifikuar qëllimet e tij të luftës.”

Ndër dezinformatat e publikuara nga okupimi janë pretendimet që u shfaqën në mediat perëndimore pas operacionit “Al-Aksa Flood” të 7 tetorit, në të cilin luftëtarët palestinezë të rezistencës u akuzuan për prerjen e kokës së 40 fëmijëve, pa ofruar as më të voglën provë për të vërtetuar këtë.

Kjo histori e rreme nuk u kufizua vetëm në mediat që pranuan akuzat izraelite pavarësisht mungesës së besueshmërisë; e njëjta gënjeshtër u përhap nga Shtëpia e Bardhë dhe këto gënjeshtra u përsëritën nga Presidenti amerikan Joe Biden gjatë fjalimit të tij kur tha se ai kishte parë foto të fëmijëve me kokë të prerë.

Duhet të theksohet se raporti i Associated Press vjen pasi prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare Karim Khan Amanpour kërkoi një urdhër arresti për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrin e tij të luftës, Yoav Galant.

 

 

 

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re