Home SHQIPERIA Austria kalon në bllokim të rreptë, askush nuk del nga shtëpia pa arsye, mbyllen baret, restorantet, parukeritë dhe dyqanet…

Austria kalon në bllokim të rreptë, askush nuk del nga shtëpia pa arsye, mbyllen baret, restorantet, parukeritë dhe dyqanet…

0
Austria kalon në bllokim të rreptë, askush nuk del nga shtëpia pa arsye, mbyllen baret, restorantet, parukeritë dhe dyqanet…

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Austria është rikthyer sot në një karantinë të plotë kombëtare, pavarësisht protestave që kanë nisur në mbarë vendin, por edhe në shtete të tjera europiane.

Nga mesnata, austriakëve u është kërkuar të punojnë nga shtëpia dhe dyqanet jo thelbësore janë mbyllur. Kufizimet e reja kanë shkaktuar protesta në të gjithë Evropën. Njerëzit u përleshën me policinë në Holandë dhe Belgjikë, ndërkohë që dhe në Romë mijëra protestues kanë dalë në sheshe.

Shkalla e infeksionit është rritur ndjeshëm në kontinent, duke nxitur paralajmërime nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Të shtunën, drejtori rajonal i OBSH-së, Dr Hans Kluge, i tha BBC-së se nëse masat nuk forcohen në të gjithë Evropën – si për vaksinat, mbajtja e maskave, gjysmë milioni vdekje të tjera mund të regjistrohen deri në pranverën e ardhshme.

Javën e kaluar Austria u bë vendi i parë evropian që e bëri vaksinimin kundër Covid një kërkesë ligjore, me ligj që do të hyjë në fuqi në shkurt. Politikanët në Gjermaninë fqinje po debatojnë për masa të ngjashme pasi njësitë e kujdesit intensiv atje mbushen dhe numrat e rasteve arrijnë rekorde të reja.

Ky është bllokimi i katërt kombëtar i Austrisë që nga fillimi i pandemisë. Autoritetet kanë urdhëruar banorët të qëndrojnë në shtëpi, me përjashtim të punës, stërvitjes dhe blerjes së ushqimit.

Restorantet, baret, parukierët, teatrot dhe dyqanet jo thelbësore duhet të mbyllin të gjitha dyert e tyre. Këto masa do të vazhdojnë deri më 12 dhjetor, megjithëse zyrtarët thanë se do të rivlerësohen pas 10 ditësh.

Duke folur në ORF TV të dielën mbrëma, ministri i shëndetësisë Ëolfgang Mueckstein tha se qeveria duhej “të reagonte tani”.

Dhjetëra mijëra njerëz protestuan në kryeqytetin Vjenë përpara bllokimit. Duke valëvitur flamujt kombëtarë dhe pankartat ku lexonin “Liri”, protestuesit thërrisnin “Rezistencë!” dhe shau policinë.

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë