Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Ministria britanike e Mbrojtjes njoftoi se avionët luftarakë britanikë ishin ngritur dy herë në 24 orët e fundit për të përgjuar avionët rusë që i afroheshin hapësirës ajrore të NATO-s.

Në njoftimin për shtyp thuhet se avionët Typhoon të Forcave Ajrore Mbretërore Britanike me bazë në bazën ajrore Amari në Estoni dhe avionët Gripen të Forcave Ajrore Suedeze janë angazhuar mbrëmë në përgjimin e avionëve rusë të zbulimit Il-20 dhe avionëve luftarakë Su-27 që ishin duke fluturuar afër hapësirës ajrore të NATO-s dhe Suedisë.

Raportohet gjithashtu se mëngjesin e sotëm avionë britanikë fluturuan sërish për të kapur dy avionë transporti që fluturonin në jug nga kontinenti i Rusisë drejt rajonit të Kaliningradit.

“Aeroplanët rusë nuk u sollën në përputhje me normat ndërkombëtare pasi nuk arritën të komunikonin me rajonet përkatëse, por mbetën në hapësirën ajrore ndërkombëtare dhe fluturuan në mënyrë profesionale”, thuhet në deklaratë.

Avionët e Forcave Ajrore Mbretërore më vonë u ngarkuan përsëri për të kapur dy bombardues Tupolev Tu-22M dhe dy avionë luftarakë Su-30, të cilët po fluturonin gjithashtu në jug të kontinentit të Rusisë mbi Gjirin e Finlandës dhe Detin Baltik.

“Këto përgjime janë një kujtesë e qartë se Forca Ajrore Mbretërore është gjithmonë e gatshme të mbrojë qiellin tonë dhe qiellin e aleatëve tanë, ndërsa veprimi i koordinuar i disa forcave ajrore shërben si një demonstrim i qartë i vlerës së aleancave tona ndërkombëtare,” British Defense, tha Sekretari Ben Wallace.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re