Ushtria izraelite njoftoi se tre ushtarë të tjerë të saj, përfshirë djalin e ish-shefit të shtabit të përgjithshëm Gadi Eiznkot, u vranë në luftimet në Rripin verior të Gazës të enjten, 7 dhjetor.

Në një deklaratë të ushtrisë izraelite, thuhet se Gal Meir Eisenkot, 24 vjecc, djali i ministrit izraelit të luftës dhe ish-shefit të Shtabit të Përgjithshëm Eisenkot, u vra në përleshjet tokësore që vazhduan në rajonin Jabalia, në veri të Rripin e Gazës.

Gjithashtu u tha se Majori 34-vjeçar Jonathan David Deitch u vra në konfliktin në jug të Rripit të Gazës dhe se tre ushtarë u plagosën, dy prej tyre në gjendje të rëndë.

Në veri të Rripit të Gazës, u vra 24-vjeçari Maor Gershoni, një ushtar rezervist i rangut të lartë.

U tha gjithashtu se numri i ushtarëve izraelitë të vrarë në sulmet tokësore në Rripin e Gazës u rrit në 89, duke e çuar numrin e përgjithshëm të ushtarëve të vrarë që nga 7 tetori në 416.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re