Pas dy vitesh betejë ligjore dhe protestave te shumta nga banorët, gjykata e Lezhës vendosi bllokimin e punimeve të HEC-it dhe fabrikës së ujit në fshatin Thirrë.

 

Zyra e permbarimit te Lezhes bashke me policine dhe drejtuesit vendore shkuan sot në zonë per te ekzekutuar vendimin e gjykates.

 

Të pranishëm ishin edhe banoret e 3 fshatrave te cilet thane se uji eshte jetik per ta.

 

Leja për ndërtimin e HEC-it dhe fabrikës së ujit ishte dhënë 5 vjet me pare.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re