Basha zbulon tre amendamentet e PD: Do t’i depozitojmë brenda kësaj jave në Kuvend

basha-2-300x173.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një prononcim për mediat jashtë selisë blu ka zbuluar tre amemdamentet që PD do të dorëzojë në Kuvend brenda disa ditësh.

“Grupi i PD ka miratuar sot vendimin për të depozituar në parlament amendamentet për zhbërjen e ndryshimeve të njëanshme të kushtetutës të 30 korrikut dhje miratimin e komisionit të reformës zgjedhore, amendamentin në përputhje me Komisionin e Venecias.

Vettingu për pasuritë e politikanëve është një qëllim legjitim dhe respektojnë kërkesën për proporcionalitet. Këtë proces duhet ta kryejë SPAK, për të marrë përsipër verifikimin një për një të krerë ve të shtetit, dhe çdo politikani për pasuritë.

Amendamenti i tretë ka të bëjë me reformën territorial për të kthyer institucionet. Këto tre çështje janë përkthyer në një draft amendamentesh. Qytetarët shqiptarë kanë prioritet demokracinë, vettingun e politikanëve dhe reformën territoriale”, tha Basha.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë