Bashkia e Korçës ka reaguar menjëherë pas akuzave të degës lokale të PD-së ndaj kryebashkiakut Sotiraq Filo.

 

Përmes një deklarate për mediat Larisa Katundi, drejtore e mardhenieve me publikun dhe media ka theksur se dega lokale e Partisë Demokratike në Korçë tregoi edhe një herë dëshpërimin e saj para zgjedhjeve lokale të qershorit.

 

“Bashkia Korcë  ne cdo rast vlerëson dhe ka në konsideratë mendimin e cdo banori të Korçës. Por vlen të theksojme edhe nje here se qendrimi i bashkise në lidhje me projektin e propozuar për ndërtimin e një termocentrali afër qytetit, eshte i hershem dhe koherent, ndryshe nga ai PD se qe lulezoi kohet e fundit  nga ethet  per te siguruar disa vota duke u perpjekur per ti hedhur  hi syve qytetareve.Qendrimi i Bashkise Korce ka qene konkret, i vazhdueshem dhe i ka paraprire qendrimit qytetar. Bashkia Korce ka thene jo per tecin ne raportin e pregatitur per komitetin e investimeve strategjike qe ne dhjetor 2017. E ka perseritur qendrimin e saj  me shkresen qe daton ne gusht te 2018, drejtuar kompanise. Ndertimi I TEC-it eshte kundershtuar publikisht nga kryetari i bashkise ne degjesen publike ne tetor 2018, ku ishin te pranishem edhe qytetare dhe perfaqesues te shoqerise civile, por nuk kishte asnje perfaqesues te PD lokale apo keshilltareve te saj, pavaresisht se ishin te ftuar te merrnin pjese. Kundershtimi i artikuluar qartë edhe ne shkresen e para disa diteve drejtuar ministrave Klosi dhe Balluku, ishte i fundit ne rradhen e ketyre qendrimeve, nderkohe qe gjate nje viti e gjysem partia demokratike ka qene totalisht indiferente ndaj kesaj ceshtjeje.”

 

Gjithashtu në reagimin e saj saj Bashkia thekson se Korça është një qytet i zhvilluar, më i vizituari në vend dhe me mundësi të shtuara për banorët e tij.

 

“Kjo është arritur në këto vite falë qytetarisë të banorëve dhe punës vizionare e të palodhur të bashkisë dhe jo nga recitimet e deklaratave boshe te papagajve, qe nuk kane bere gje tjeter vecse kane kundershtuar cdo projekt  dhe investim ne Korce. Ata qe sot nga foltorja, recitojne flluskat spekulative te PD, jane disa papagaj mjerane, qe ne gjithe keto vite i njohin vetes vetem nje merite, paturpesine per te dale me ze e figure dhe per te kundershtuar cdo projekt te Bashkise. Kane kundershtuar paturpesisht ndertimin e parkut Rinia, rruges Gjon Buzuku,  Pazarin e Vjeter , Zonen Kembesore, teatrin, zonen sportive dhe qytetin e femijeve. Te etur per pushtet papagajte ligjerues te PD, arrijne deri atje sa te behen qesharake duke ngaterruar nje pergjigje te bashkise drejtuar nje kompanie, qe pyet bashkine se ku eshte vendi i caktuar per depozitimin e mbetjve , me gjoja lejen per miratimin e  projektit.”

 

Ndërkohë ajo ka theksuar se Bashkia Korçe i ka thene disa here JO ndertimit te nje TEC , i cili nuk sjell asnje perfitim mjedisor per qytetin e Korçës.