Rreth 800 mijë nxënës në Britani mund të mos kalojnë pragun e shkollës së tyre për shkak të një çimentoje të rrezikshme me të cilën janë ndërtuar prej vitesh.

Krahas 150 shkollave që Ministria e Arsimit ka urdhëruar se do të ishte më mirë të mos hapeshin, ka rrezik shembjeje edhe për godina të tjera në Albionin e vjetër.

Mësuesit dhe nxënësit mund të kthehen në kushtet e bllokimit duke mësuar në distancë, si gjatë pandemisë Covid, komenton BBC.

Ndërtesat qeveritare, shërbimet publike si dhe spitalet mund të shemben në çdo kohë, sipas një analize të gazetës britanike.

Nxënësit që përgatiten për sezonin e ri shkollor përballen me pasiguri dhe trazira për shkak të betonit të shkatërruar në shkollat ​​e vendit. Bëhet fjalë për një skandal ndërtimi që ka dekada të tëra duke prekur jo vetëm godinat e shkollave, por edhe shërbimet publike si spitalet.

Problemi i çimentos së rrezikshme njihet prej tre dekadash, thekson botimi përkatës.

Sistemi Kombëtar i Shëndetit i Britanisë (NHS) ka bërë thirrje për një hetim në spitale në 2019 për të përcaktuar nëse ka një problem sigurie. Në fakt, betoni problematik është evidentuar në dhjetëra spitale, ku qeveria ka premtuar zgjidhjen e problemit.

A mund të rrezikohen zyrat, qendrat tregtare dhe ndërtesat e banimit?

Shoqata e Pushtetit Lokal vlerëson se arkitektët komunalë e kanë përdorur çimenton e rrezikshëm kryesisht në shkolla dhe zyra, por ajo është gjetur në një gamë të gjerë ndërtesash, duke përfshirë qendrat tregtare dhe shtëpitë.

Po pse të shpallet rreziku i shembjes së çimentos në shkollat ​​e vendit pak ditë para fillimit të sezonit të ri?

Ministrat e kanë ditur prej vitesh se materiali ndërtimor i lirë dhe i lehtë i quajtur betoni i gazuar i përforcuar i autoklavuar (Raac) ishte në rrezik të dështimit strukturor.

Ministria e Arsimit identifikoi 572 shkolla deri në maj të këtij viti që mund të ketë (Raac), dhe punoi për të siguruar masa për nxënësit dhe stafin.

Siç raportohet nga shtypi britanik, më shumë se 150 shkolla në Britani janë informuar se do të duhet të mbyllin disa nga ndërtesat e tyre pasi ato u konsideruan të papërshtatshme për arsye sigurie.

Zemërimi nga prindërit dhe mësuesit

Kjo ngjarje shkaktoi jo vetëm zemërimin e prindërve dhe mësuesve në prag të fillimit të vitit të ri shkollor, por edhe një “dhimbje koke” të re për qeverinë Sunak.

Në përpjekje për të qetësuar shpirtrat e zemëruar, Ministria e Arsimit siguroi se do të bëjë të gjitha përpjekjet për të përballuar problemin pasi siguria e nxënësve është e para.

Përveç kësaj, ajo është angazhuar për financimin e rehabilitimit të ndërtesave me probleme. Megjithatë, është e paqartë se sa do të zgjasin këto punime dhe sa do të kushtojnë.

Kjo situatë ka sjellë kritika të forta ndaj qeverisë, e cila është akuzuar për mungesë mbikëqyrjeje dhe mirëmbajtjeje të objekteve shkollore.

Sistemi arsimor i Mbretërisë së Bashkuar, i cili ende po rimëkëmbet nga një periudhë e arsimit në distancë gjatë pandemisë, është goditur nga greva e mësuesve në vitin 2023, brenda gjashtë muajve, përveç sfidës së mungesës së financimit në një mjedis me inflacion të lartë, pasi shkollat ankohen parreshtur.

Ndjenja se infrastruktura jetike kombëtare po shkatërrohet i shtohet sfidës ekzistuese me të cilën përballet kryeministri Rishi Sunak për të shkuar në zgjedhjet kombëtare vitin e ardhshëm dhe duke pasur parasysh aksionet e grevës në arsim, shëndetësi dhe transport.

Nga ana e saj, ministrja britanike e arsimit, Gillian Keegan, tha se shumica e shkollave të prekura do të mbeten të hapura për mësim, pasi çimentoja e rrezikshme është zbuluar vetëm në një pjesë të vogël të ndërtesave shkollore.

Por disa shkolla do të mbyllen përgjithmonë ose përkohësisht.

Ky lajm vjen pak ditë para fillimit të vitit të ri shkollor, duke ngritur pikëpyetje se pse qeveria njoftoi mbylljen e shkollave në momentin e fundit.

“Departamenti për Arsimin dhe Qeveria kanë humbur muaj të çmuar duke mbuluar krizën kur duhet të riparonin ndërtesa të rrezikshme shkollore,” tha kreu i sindikatës UNISON, Mike Short. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re