Nën mekanizmin e reagimit të fatkeqësive të Bashkimit Evropian (BE), 27 ekipe shpëtimi me mbi 1.150 personel janë dërguar në Türkiye pas tërmeteve të fuqishme të së hënës, bëri të ditur komisioneri i BE-së për menaxhimin e krizave, transmeton Anadolu.

“Deri më tani, kemi mobilizuar 27 ekipe kërkim-shpëtimi dhe mjekësore nga 19 vende evropiane nëpërmjet Mekanizmit të Mbrojtjes Civile të BE-së për të ndihmuar Türkiye-n pas tërmetit”, shkroi Janez Lenarçiç në Twitter të martën. Türkiye është gjithashtu anëtare e mekanizmit.

Shtetet anëtare të BE-së Austria, Belgjika, Bullgaria, Kroacia, Republika Çeke, Estonia, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Italia, Malta, Holanda, Polonia, Rumania, Sllovakia dhe Spanja dërguan ekipet e tyre, së bashku me Shqipërinë dhe Malin e Zi.

Në total, u dërguan 1.150 personel dhe 70 qen shpëtimi të trajnuar, shtoi Lenarçiç.

Të paktën 3.381 persona kanë humbur jetën dhe 20.426 të tjerë janë plagosur në dhjetë provinca turke si pasojë e dy tërmeteve të fuqishme që goditën pjesën jugore të vendit.

Tërmeti është ndjerë edhe në disa vende fqinje të rajonit, duke përfshirë Libanin dhe Sirinë.
Burimi: AA