Bashkimi Evropian ka ngrirë bashkëpunimin me policinë izraelite për shkak të shqetësimeve në lidhje me politikat e qeverisë së ardhshme të Izraelit, njoftuan mediat izraelite të mërkurën.

Në shtator, Izraeli dhe BE nënshkruan një projekt-marrëveshje për të përmirësuar shkëmbimin e inteligjencës.

Marrëveshja duhet të miratohet nga Parlamenti Evropian, raporton Anatolia.

“Unioni e ka informuar ambasadorin izraelit Haim Regev se do të ndalojë për momentin promovimin e projekt-marrëveshjes për bashkëpunimin e inteligjencës ndërmjet policisë izraelite dhe Agjencisë Evropiane të Policisë – Europol”, shkruan gazeta Haaretz, duke cituar burime të mirëinformuara.

Vendimi për pezullimin i është dorëzuar Regev të premten e kaluar, sipas gazetës.

Zyrtarët izraelitë i thanë Haaretz se vendimi ishte treguesi i parë evropian se një ndryshim në politikën izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar do të dëmtonte bashkëpunimin me BE-në.

Gazeta tha se marrëveshja e re pritet të përfshijë një klauzolë që ndalon Izraelin të përdorë çdo informacion që merr nga Evropa për territoret palestineze të pushtuara në 1967.

E drejta ndërkombëtare e konsideron Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor si territore të pushtuara dhe të gjitha aktivitetet e ndërtimit të vendbanimeve hebraike atje janë të paligjshme.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka rënë dakord t’i ofrojë politikanit të ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir postin e ministrit të sigurisë kombëtare në një qeveri të re, një veprim që ka ngjallur shqetësim rajonal dhe ndërkombëtar.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re