Presidenti Bajram Begaj,  përmes një postimi në plaftormën ‘X’, ka zbuluar detaje nga diskutimet me sekretarin e jashtëm britanik David Cameron, të cilin nuk arriti ta takonte në Tiranë, pasi këtij të fundit iu desh të largohej me urgjencë në Londër për mbledhjen e qeverisë.

Begaj shprehet se me Cameron ka diskutuar për forcimin e mëtejshëm të lidhjeve mes dy vendeve, ndërsa shprehu mirënjohje ndaj Britanisë për mbështetjen e fuqishme të Mbretërisë së Bashkuar në mbrojtje, siguri kibernetike, polici dhe reformën gjyqësore

“Kisha një telefonatë sot me Zotin David_Cameron, Sekretari Britanik i Shtetit për Çështjet e Jashtme, Komonuelthit dhe Zhvillimit. Ne diskutuam për forcimin e mëtejshëm të lidhjeve tona si aleatë të vjetër të NATO-s. Mirënjohës për mbështetjen e fuqishme të MB në mbrojtje, siguri kibernetike, polici dhe reformën gjyqësore, krahas përpjekjeve tona të përbashkëta për të luftuar krimin dhe korrupsionin. Rritja e trupave të Mbretërisë së Bashkuar në KFOR vlerësohet veçanërisht”, shkruan Begaj.

 

Had a call today with Lord@David_Cameron, the British Secretary of State for Foreign, Commonwealth, and Development Affairs.

We discussed further strengthening our ties as longstanding NATO allies.

Grateful for the UK’s robust support in defense, cybersecurity, police, and…

— Bajram Begaj (@BajramBegajAL) May 22, 2024

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re