Ministri izraelit i mbrojtjes Benny Gantz tha të hënën se Izraeli është i gatshëm për luftë me Libanin nëse një luftë e tillë imponohet në Tel Aviv.

Në raportin e tij para Komitetit të Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes së Knesset, Gantz paralajmëroi se një luftë e tillë do të kishte pasoja të rënda për Libanin.

“Ndërsa (udhëheqësi i Hezbollahut Hasan) Nasrallah është armiku ynë më i madh në veri, ai është problemi më i madh i Libanit,” tha Gantz.

Gantz tha gjithashtu se situata në Lindjen e Mesme gjatë dekadës së fundit ka qenë e brishtë dhe e pasigurt, duke theksuar se Izraeli do të vazhdojë përpjekjet e tij për të ndaluar veprimet e Iranit në Siri.

Libani është paralizuar për dekada me radhë nga kriza të paqëndrueshme.

Shpërthimi i tmerrshëm i javës së kaluar në portin e Bejrutit, i cili ndodhi në mes të pandemisë së koronavirusit dhe krizës së rëndë ekonomike, mund të ketë pasoja të mëdha për këtë vend.

E ardhmja e Libanit është e pasigurt. Vendet arabe dhe Irani kanë luftuar për vite me radhë se kush do të sundojë Libanin.

Nga ana tjetër, Izraeli është i gatshëm për mundësinë e tij për të sulmuar.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re