Ish kryeministri, Sali Berisha nuk ka në plan që të bëjë asnjë hap pas, për të cilin shumë nga radhët e PD theksojnë se është e domosdoshme për bashkimin e opozitës.

 

Në konferencën e tij javore me gazetarët, Berisha thekson se i vetmi hap që ai ka në plan të bëjë është ai i ftesës për diskutim dhe gjetjen e një zgjidhjeje të përbashkët.

 

“Jo që nuk bëj një hap mbrapa, por bëj hapa para për t’i ftuar që të ulen, të diskutojnë e të vendosin për më të mirën për PD, opozitën dhe të ardhmen e vendit”, tha Berisha.

 

Nga ana tjetër, Berisha ka vijuar akuzat ndaj qeverisë për blerje votash në zgjedhjet lokale të 14 majit, duke refuzuar edhe njëherë pranimin e rezultatit.

 

Këtë herë ai denoncoi shkeljet e pretenduara gjatë procesit zgjedhor në Elbasan.

 

“Jam këtu për t’u njoftuar ju, se zgjedhjet në Bashkinë e Elbasanit janë një nga farsat më të mëdha në historinë e zgjedhjeve.

 

Videot dëshmojnë se në mbi 70 përqind të qendrave të votimit, të ashtuquajturit operatorë, shkelën ligjin nga mëngjesi deri në darkë.

 

Ligji përcakton qëndrimin e tyre, distancën në të cilën ata qëndrojnë nga aparatura e votimit dhe këta militantë të PS-së, të përzgjedhur me kujdes, anëtarë të FRESSSH, të trajnuar në sipërmarrjen e peshkut të Lucës, dhe të trajtuar nga Luca, janë treguar shkelës të ligjit, kriminelë elektoralë pothuaj në të gjitha qendrat e votimit,” tha Berisha.

 

Ndërkohë, Kryesia e PD ka vendosur që më 29 korrik të zgjidhet kreu i ri i kësaj force politike.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re