Sali Berisha ka bojkotuar fjalimin e presidentit turk Tayyip Erdogan në Kuvend, edhe pse kishte njoftuar më herët se do ishte prezent në seancën e parë të këtij viti.

Televizioni i familjes Berisha me dije se Berisha ka munguar për të mos qënë pjesë në seancën e fjalës së Erdogan, pasi ky vendim lidhet me qëndrimet e këtij të fundit kundër opozitës dhe ndërhyrjet në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit.

Ndërsa Aldo Bumçi tha se Shqipëria nuk është vasale e Turqisë. Ai shton se futja në lojën e brendshme politike e Erdoganit është veprim i gabuar.

“Nuk mund të jemi vasalë të Turqisë. Ne jemi mirënjohës për rindërtimin. Nuk mundet që përfaqësuesi i një vendi tjetër të përcaktojë se kush është përfaqësues i popullit shqiptar.

Ne nuk jemi pro as kundër grushtit të shtetit në Turqi, sepse në demokraci nuk pranohet grushti i shtetit. Marrëdhëniet e mira Shqipëri – Turqi janë marrëdhënie historike, por futja në lojën e brendshme politike është e gabuar. Rama po mban ca raporte jonormale si me Vuçiç”, deklaroi Bumçi.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re