Per te rene ne peshe :

– Konsumoni fruta të freskëta në vend që të konsumoni lëngje frutash. Lëngjet shpesh jane të ëmbëlsuara, ndërsa frutat e freskëta kanë sheqer natyral. Kur ju hani fruta, ju merrni shumë fibra të cilat janë shumë të nevojshme për trupin dhe frutat janë një burim i shkëlqyer vitaminash.

– Në qoftë se ju pëlqeni shumë lëngjet e frutave, atëherë shtrydhni fruta të freskëta, në vend që të përdorni lëngje frutash në kuti pasi ato përmbajnë shije artificiale, konservante dhe ngjyrues.
– Zgjidhni fruta të freskëta dhe jo të përpunuara. Frutat e perpunuara nuk kanë aq fibra sa frutat e freskëta .

– Rrisni marrjen e sasive të fibrave. Trupi ka shumë nevojë për fibra. Përpiquni të përfshini në dietën tuaj shumë fibra. Konsumoni sa më shumë fruta dhe perime gjatë vakteve.
– Konsumoni shumë perime. Perimet janë gjëja më e mirë për të humbur ca kilogramë. Ekziston një shumëllojshmëri perimesh në treg. Perimet në ngjyrë jeshile janë më të mirat. Përpiquni të përfshini gjithmonë në dietën tuaj sallatën jeshile pasi është e mrekullueshme.
– Hani në mënyrë inteligjente. Ndryshimi ndërmjet njeriut dhe kafshës është se njeriu drejtohet nga inteligjenca, ndërsa kafsha nga instikti. Mos hani diçka sepse ju duhet t’a konsumoni. Në fillim pyesni veten nëse trupi juaj ka nevojë për këtë që po hani.

– Kujdes në atë çfare ju konsumoni. Bëni kujdes dhe jini vigjilent në çfaredo që konsumoni. Ndonjëherë garniturat apo sallatat shoqëruese janë më kalorike se vetë ushqimi që keni përzgjedhur për të konsumuar. Kujtoni që gjëja më e thjeshtë është të kuptoni çfarë po konsumoni.

-. Pini sa më shumë ujë. Trupi ynë ka nevojë për shumë ujë, ndaj furnizojeni atë sa më shumë me ujë. Uji nuk është vetëm për të nxjerrë jashtë toksinat, por për të qenë më i shëndetshëm si dhe më i dobët. Gjëja më e mirë e ujit është se ai nuk përmban kalori.

-. Filloni ditën me një gotë ujë. Menjëhere sapo të zgjoheni nga gjumi pini një gotë ujë të ngrohtë.Kjo është nje mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën, dhe ju ju nevojitet një sasi më e vogel uji pasi te keni konsumuar mëngjesin. Një gotë ujë ndihmon sistemin e tretjes dhe lubrifikon brenda trupin tuaj. Ju mund të pini në mëngjes një filxhan çaji pasi të keni pirë një gotë ujë. Kjo është e mrekullueshme per ju.

– Pini një gotë ujë përpara se të filloni të konsumoni vaktin. Uji natyrisht zë disa hapesira qe nuk lejon të marresh sasi te madhe ushqimore më pas dhe ju bën të ndiheni i ngopur.

– Merrni dhe një gotë tjetër uji gjatë vaktit. Përsëri kjo është një mënyrë për të ju bërë ju të ndiheni të ngopur dhe të ngriheni nga tavolina duke ngrënë më pak. Në vend që ta pini të gjithën menjëherë, përpiquni ta pini pak e nga pak. Kjo do të ju ndihmojë të ndiheni të ngopur më shpejt.

-. Qëndroni larg pijeve me kanaçe dhe në veçanti larg sodave.Të gjitha kolat dhe pijet me gaz janë të ëmbëlsuara me sheqer, dhe sheqeri nënkupton kalori. Sa më shumë që do ti largoheni pijeve me gaz, aq më mirë është për ju.

– Përfshini në dietën tuaj ushqime që përmbajnë ujë si domate dhe bostan. Këto ushqime përmbajnë 90-95% ujë, ndaj duke konsumuar ato ju nuk humbisni asgjë. Ato ju bëjnë të ndiheni të fryrë për momentin por më pas ata janë diuretike të mrekullueshëm.

/shkollaeshendetit.com