Skip to content

Betejë me flakët në Fier dhe Lushnjë, zjarrëfikësit shuajnë zjarret, digjen qindra rrënjë ullinj

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një sipërfaqe më shumë se 3 hektarë me ullishte, ferra e shkurre është përfshirë nga flakët në vendim e njohur si Qafa e Lalarit në Fier.

Flakët kanë shpërthyer në brendësi të territorit të mbjellë me ullinj, për t’u përhapur me shpjetësi në të gjithë zonën.

Të favorizuara edhe nga era e fortë dhe temperaturat e larta, banorët e zonës nuk kanë mundur dot flakët, ndërsa është kërkuar edhe ndërhyrja e zjarrfiksëve.  4 automjete të Fierit, Patosit e Albpetrol si dhe efëktivë të këtyre reparteve kanë punuar për shuarjen e flakëve, të cilat jane vendosur nën kontroll pas rreth 2 orësh.

Ende nuk dihet shkaku i rënies së flalëve, ndërsa dyshohet se pakujdesia mund të ketë sjellë përhapjen e tyre dhe djegien e qindra rrënjëve ullinj.

Ndërkohë situatë e vështirë ka qënë edhe në Lushnjë mesditën e kësaj të enjte.

Në kodrat me ullinj mes fshatrave balaj dhe Karbunare ka rënë zjarr, I cili është përhapur me shpejtësi për shkak të erës.

Në ndihme të zjarrëfikësve të Lushnjës kanë ardhur edhe koleget e tyre nga Divjaka ndërsa janë angazhuar shumë punonjës të Bashkisë Lushnjë.

Pas më shumë se 2 orë beteje me flakët, zjarri është fikur. Qindra rrenje me ullinj rezultojne te djegur.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë