Presidenti i SHBA Joe Biden foli në telefon me homologun turk Rexhep Tajip Erdogan të Premten dhe shprehu vullnetin e tij për të ndërtuar “marrëdhënie dypalëshe dhe konstruktive”.

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti amerikan përmendi nevojën për të zgjidhur mosmarrëveshjet, raporton AFP.

Një hap i shmangur nga presidentët

Mediat amerikane raportuan më herët se Biden ishte i gatshëm të njohë zyrtarisht vrasjen e më shumë se një milion armenëve në fillim të shekullit 20 si gjenocid, i cili është një hap që presidentët e mëparshëm amerikanë e shmangën dhe që do të ndezte më tej marrëdhëniet e tensionuara midis Uashingtonit dhe Ankarasë.

Por Bloomberg dhe Reuters, duke cituar njerëz të njohur me bisedën e dy presidentëve, raportuan se presidenti amerikan i kishte thënë një homologu turk se ai kishte në plan të njihte vrasjet masive të armenëve në Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore si një “akt gjenocidi”. ”

Departamenti i Shtetit i SHBA, ndërkohë, tha se një “deklaratë” mbi çështjen armene pritej të shtunën.

Turqia pretendon se nuk ishte gjenocid

Historianët vlerësojnë se 1.5 milion armenë u vranë në Perandorinë Osmane gjatë dhe pas Luftës së Parë Botërore, të cilën ekspertët e konsiderojnë gjenocidin e parë të shekullit të 20-të.

Por trashëgimtarja e perandorisë, Republika Turke, e shpallur në 1923, mohon se ishte gjenocid, por që ata ishin vetëm viktima të luftës civile dhe trazirave gjatë rënies së Perandorisë Osmane, numri i të cilëve ishte i ekzagjeruar dhe se vdekjet ishin në të dy palët.

Turqia thotë se midis 250,000 dhe 500,000 njerëz vdiqën në atë kohë.

Dita e Përkujtimit për ato viktima do të shënohet në Armeni të shtunën.