Joe Biden foli për herë të parë të martën me kryeministrat izraelitë dhe indianë, dy aleatë të Donald Trump i cili nuk ka pranuar ende humbjen në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Presidenti i sapozgjedhur i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se ai ishte i vendosur të “forconte lidhjet midis Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit”.

Biden “përsëriti angazhimin e tij për sigurinë e Izraelit dhe të ardhmen e tij si një shtet hebre demokratik,” tha ekipi i presidentit të sapozgjedhur në një deklaratë.

Ndihmësit e kryeministrit Netanyahu, i cili kundërshtoi me forcë përpjekjet diplomatike të administratës Obama dhe Biden midis 2009 dhe 2017 në lidhje me Iranin dhe të drejtat palestineze, thanë se biseda me ish-zv.presidentin e SHBA ishte “e përzemërt”.

Joe Biden gjithashtu tha se ishte optimist për bashkëpunimin në të ardhmen me kryeministrin indian Narendra Modi, i cili mori pjesë në dy tubime të mëdha me Donald Trump, në Teksas dhe në Gujarat, në Indinë perëndimore.

India ka mbështetjen e dy partive kryesore në Uashington, por demokratët shqetësohen gjithnjë e më shumë për të drejtat e njeriut nën partinë tij nacionaliste hindu, kryesisht mbështetjen e saj për një ligj të diskutueshëm të shtetësisë që shqetëson muslimanët indianë dhe revokimin e autonomisë kushtetuese indiane të Kashmirit në gusht 2019.

Joe Biden tha se ai shpreson të punojë me Modin kur bëhet fjalë për sfidat e përbashkëta, duke përfshirë pandeminë COVID-19, sigurinë rajonale dhe krizën e klimës.

Duke peshuar me kujdes fjalët, ish-krahu i djathtë i Barak Obamas tha gjithashtu se ai donte të “forconte demokracinë brenda dhe jashtë vendit”.

Ministria e Jashtme indiane njoftoi nga ana e saj se Narendra Modi bëri thirrje për bashkëpunim për të promovuar disponueshmërinë e vaksinës dhe përgëzoi zv.presidenten e sapozgjedhur Kamala Harris, nëna e së cilës lindi në Indi.

Pothuajse të gjithë udhëheqësit botërorë kanë përgëzuar Joe Biden, me përjashtim të atij rus, meksikan, brazilian, koreanoiverior dhe slloven.

Joe Biden së pari foli me aleatët e SHBA të cilët kishin tensionuar marrëdhëniet me Donald Trump, të tillë si kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau.

 

loading...