Kandidati demokrat presidencial Joe Biden ka hedhur poshtë akuzat nga Presidenti Donald Trump për përhapjen e frikës në lidhje me sigurinë e vaksinave të koronavirusit, duke e nxitur Trump që të qëndrojë me shkencëtarët dhe të mos nxitojë për rezultatin e tyre.

“Le të jemi të qartë: Unë besoj te vaksina, besoj te shkencëtarët, por nuk kam besim te Donald Trump”, tha Biden, duke shtuar se “edhe populli amerikan nuk mund t’i besojë atij në këtë moment”.

Biden paralajmëroi kundër përpjekjeve për të nxituar për të dalë në publik me një vaksinë të papërfunduar përpara zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit.

Trump akuzoi kundërshtarin e tij demokrat në zgjedhje për ngritjen e dyshimeve midis amerikanëve në lidhje me efektivitetin e vaksinës dhe njoftoi se vaksina mund të ishte gati në tetor.

Presidenti amerikan kundërshtoi drejtpërdrejt Robert Redfield, drejtor i Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), për kohën e vaksinës së virusit koronar.

Redfield i tha një këshilli të Senatit se vaksina nuk ka gjasa të jetë gati nga mesi i vitit 2021 ose më vonë atë vit, ndërsa Trump akuzoi shefin e CDC për “gabim” dhe “hutim”.

Siguria e vaksinave

Trump ka minimizuar në mënyrë të përsëritur rreziqet e kontraktimit të COVID-19, veçanërisht në fillim të krizës dhe ka tërhequr kritika për injorimin e paralajmërimeve të shkencëtarëve dhe zyrtarëve të shëndetit publik.

Duke iu drejtuar publikut nga shtëpia e tij në Wilmington, Delaware, Biden theksoi se vaksina duhet të aprovohet vetëm në përputhje me standardet e rrepta të sigurisë.

“Zbulimet shkencore nuk e shikojnë kalendarin aq shumë sa virusi. Në veçanti, ato nuk kanë asnjë lidhje me ciklet zgjedhore. Koha, miratimi dhe shpërndarja e tyre nuk duhet të përcaktohet kurrë nga arsye politike,” tha Biden.

Perspektiva e zgjedhjeve

Më parë, deputeti republikan, mjeku dhe mbështetësi i Trump, Brad Wenstrup hodhi poshtë shqetësimet në lidhje me këtë, duke thënë se Administrata e Ushqimit dhe Barnave do të siguronte që vaksina të jetë e sigurt.

“Ne besojmë se FDA nuk do të miratojë diçka që nuk është e sigurt dhe efektive,” tha ai.

Biden, i cili aktualisht kryeson sondazhet e opinionit kombëtar, pyeti nëse Trump po shtyn agjensi si FDA të nënshkruajnë miratimin për vaksinën për të përmirësuar perspektivat e tij të zgjedhjeve.

Në të njëjtën kohë, Biden konfirmoi se ai dëshiron që një vaksinë e sigurt të shfaqet sa më shpejt të jetë e mundur, duke thënë se shkencëtarëve duhet t’u besohet.

Plani i shpërndarjes

Qeveria amerikane ka njoftuar se do të fillojë shpërndarjen e vaksinave për COVID-19 brenda një dite nga marrja e lejes dhe planet për të bërë të mundur mundësinë e një numri të kufizuar të dozave më vonë këtë vit.

Zyrtarët e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes lëshuan një dokument me një plan shpërndarje ku thuhej se “një numër i kufizuar i vaksinave për COVID-19 do të jenë në dispozicion në fillim të nëntorit 2020 nëse miratohet nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave deri në atë kohë”, dhe rezervat do të rriten ndjeshëm vitin tjetër.