Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) regjistroi 21,793 viktima civile në Ukrainë, 8,173 të vrarë dhe 13,620 të plagosur nga 24 shkurt 2022, që shënoi fillimin e sulmit të armatosur në shkallë të gjerë nga Federata Ruse, deri më 5 mars. 2023.

“Nga 1 deri më 28 shkurt 2023, OHCHR regjistroi 589 viktima civile në Ukrainë, 138 të vrarë dhe 451 të plagosur”, thuhet në njoftimin për shtyp të OHCHR .

Siç u theksua, shifrat aktuale janë dukshëm më të larta, pasi marrja e informacionit nga disa lokacione ku kanë vazhduar armiqësitë intensive është vonuar dhe shumë raporte janë ende në pritje të vërtetimit.

Kjo ka të bëjë, për shembull, me Mariupol (rajoni i Donetskut), Lysychansk, Popasna dhe Sievierodonetsk (rajoni Luhansk), ku ka pretendime për viktima të shumta civile.

Siç njoftoi Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm, ushtria ruse ka vrarë tashmë 464 fëmijë dhe ka plagosur 931 të tjerë në Ukrainë.
Burimi:Ora News

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re