Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të martën se tubacioni i gazit Nord Stream 2, i cili po ndërtohet nga Rusia në Gjermani, është në kundërshtim me interesat e Bashkimit Evropian dhe mund të minojë Ukrainën.

Gjermania ka insistuar në përfundimin e ndërtimit të tubacionit, pavarësisht kundërshtimit të vazhdueshëm të SHBA për më shumë se një dekadë. Duke folur për vizitën e tij të parë në NATO, Blinken tha se ai duhet të takohej me homologun e tij gjerman Heiko Maas për të diskutuar çështjen.

“Presidenti (Joe) Biden ishte shumë i qartë, ai beson se tubacioni është një ide e keqe, e keqe për Evropën, e keqe për Shtetet e Bashkuara, në fund të fundit në kundërshtim me qëllimet e vetë BE të sigurisë,” tha Blinken gjatë një takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg.

“Mund të minojë potencialisht interesat e Ukrainës, Polonisë dhe një numri partnerësh të ngushtë dhe aleatësh,” tha Blinken, duke shtuar se ligji i SHBA kërkon që Uashingtoni të vendosë sanksione ndaj kompanive që marrin pjesë në projektin Nord Stream 2.

Nord Stream 2 do të anashkalojë Ukrainën, aleatin perëndimor, duke e privuar atë potencialisht nga tarifat e vlefshme të tranzitit. Kjo gjithashtu do të rrisë varësinë e energjisë së Evropës nga Rusia dhe do të konkurrojë me furnizimet e gazit natyror të lëngshëm të SHBA.

Gazsjellësi tashmë është ndërtuar rreth 95 për qind dhe mund të përfundojë deri në shtator, thonë analistët që ndjekin të dhënat për punimet, raporton Reuters.

Shtetet e Bashkuara kanë frikë se Rusia mund të përdorë Nord Stream 2 për të dobësuar shtetet e BE duke rritur varësinë e saj nga Moska.