Kryeministri Edi Rama teksa ka ndjekur nga afër procesin e vaksinimit masiv në qytetin e Gjirokastrës i shoqëruar edhe nga ministrja Ogerta Manastrliu, tha se për shkak për pezullimt të fluturimeve në Rinas, është humbur ngarkesa e djeshme e vaksinave anti-covid.

‘Meqë është e patolerueshme dhe e pajustifikueshme pasi ne kemi humbur ngarkesën e djeshme të vaksinave pasi kjo është realisht çdo sekond vlen dhe ne nuk po lëmë minuta pa shfrytëzuar.

Kjo është pak po e sigurt nuk ka shans që forca të verbra të së shkuarës që duan me çdo kusht të marrin peng të ardhmen të na ndalin në këtë proces, i kanë bërë llogaritë gabim dhe kanë marrë përsipër të sfidojnë kryeministrin.’- tha Rama.