Skip to content

Bllokohen rrugët në veriun e Kosovës që çojnë në vendkalimet kufitare me Serbinë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Grupe qytetarësh serbë në veriun e Kosovës bllokuan të dielën në mbrëmje rrugët që çojnë në vendkalimet kufitare me Serbinë, disa orë para hyrjes në fuqi të vendimeve të qeverisë së Kosovës, për masat e reciprocitetit lidhur me dokumentet e identifikimit dhe përdorimin e targave të lëshuara nga autoritetet serbe.

Një zëdhënës i policisë tha se reagimi pasoi një lajm të rremë se forcat e posaçme të policisë së Kosovës janë nisur drejt veriut.

Policia bëri të ditur se “ka mbyllur kufirin për qarkullim udhëtarësh dhe makinash vendkalimet kufitare Bërnjak dhe Jarinjë, për shkak të bllokimit të rrugëve në drejtim të këtyre vendkalimeve”, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve që “të shfrytëzojnë vendkalimet e tjera”.

Policia tha se nuk ka informacione zyrtare për ndonjë plagosje të qytetarëve apo të ndonjë zyrtari policor, “andaj ftojmë dhe iu bëjmë thirrje të gjitha mediave dhe qytetarëve që të mos bien pre e informacioneve-lajme të rreme, të cilat kanë tendencë destabilizimin e situatës dhe krijimin e panikut”.

 

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në një fjalim të shpërndarë në rrjetet sociale tha se presidenti serb Aleksandër Vuçiç dhe shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç janë përgjegjësit kryesor për zhvillimet në veri.

Ai mes tjerash u bëri thirrje qytetarëve të Kosovës që të ndjekin me vëmendje “njoftimet nga qeveria jonë, nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Kosovës, dhe, mos lejoni të dezinformoheni nga mediet e Beogradit zyrtar apo edhe ndonjë medie në Kosovë që me vetëdije u shërben atyre apo pa vetëdije bie pre e tyre. Orët e ditët e javët në vijim mund të jenë sfiduese e problematike. Po përballemi me nacional-shovinizmin serbomadh që e njohim mirë. Do të punojmë ditë e natë, do të jemi në krye të detyrës, për juve si qytetarë dhe për Republikën tonë demokratike. Dhe, së bashku arrijmë të ngadhënjejë rendi e ligji duke i vendosur ato në çdo cep të vendit”, tha ai.

Nga e hëna të gjithë shtetasit e Serbisë që do të hyjnë në Kosovë, do të pajisen me një dokument të përkohshëm që do të zëvendësojë dokumentet e identifikimit personal.

Po nga e hëna më 1 gusht rrjedh afati dy muajsh për të gjithë qytetarët e Kosovës që kanë makina me targa të lëshuara nga Serbia, t’i regjistrojnë ato me targat e Kosovës RKS./ R.E.L

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë