Gazeta Bloomberg raportoi se flamujt e gjelbër të Hamasit u shpalosën mes të rinjve që mbanin kapele jeshile në festimet palestineze të lirimit të të burgosurve izraelitë jashtë Ramallahut, treguesi i fundit i popullaritetit në rritje të lëvizjes në Bregun Perëndimor.

Mbështetja për Hamasin – siç raportohet nga Bloomberg – ishte gjithashtu e qartë para xhamisë Abdel Nasser në Ramallah, ku qindra besimtarë protestuan kundër luftës që Izraeli po bën në Gaza pas lutjes së djeshme të mëngjesit.

Gazeta raportoi se premtimi i kryeministrit Benjamin Netanyahu për të shkatërruar plotësisht Hamasin duket të jetë një qëllim i pakapshëm, pasi luftëtarët e armatosur rëndë të lëvizjes janë fshehur në tunele që shtrihen qindra milje nën Gaza.

Ata thonë se problemi më i madh me të cilin përballet Netanyahu është mbështetja që gëzon Hamasi në Bregun Perëndimor të pushtuar, i cili udhëhiqet nga Autoriteti Palestinez i udhëhequr nga Mahmoud Abbas. Ata gjithashtu deklarojnë se intervistat me dhjetëra palestinezë tregojnë se ngjarjet që kemi parë në tetë javët e fundit kanë forcuar pozicionin e Hamasit dhe kanë dobësuar administratën më “të moderuar” të Abasit.

Hamasi nuk mund të eliminohet

“Hamasi është bërë më popullor, i rëndësishëm dhe më i fuqishëm në Bregun Perëndimor, ndërsa Autoriteti Palestinez është bërë i margjinalizuar dhe më pak i popullarizuar. Hamasi nuk mund të eliminohet. Dhe derisa situata politike të ndryshojë rrënjësisht, këto raunde dhune do të vazhdojnë”, tha për Bloomberg Ghassan al-Khatib, një ish-ministër palestinez i punës dhe pedagog në Universitetin Birzeit në Rripin e Gazës.

Një sondazh i opinionit i publikuar këtë muaj nga Grupi i Kërkimeve të Botës Arabe (AWRDG) zbuloi se 83 përqind e të anketuarve (nga 391) në Bregun Perëndimor mbështesin atë që bëri rezistenca palestineze më 7 tetor.

“Hamasi është me ne,” tha Khaled Roudil, një mësues në Bregun Perëndimor.

Vihet re se në vitin 2005, Izraeli tërhoqi forcat e tij nga Rripi i Gazës dhe shkatërroi vendbanimet në Rrip. Një vit më pas, në zgjedhjet parlamentare palestineze, Hamasi fitoi dhe formoi një qeveri, duke i dhënë fund dominimit të lëvizjes Fatah, partia më e fortë brenda Organizatës për Çlirimin e Palestinës. Hamasi mori kontrollin e plotë të Rripit të Gazës në vitin 2007 dhe që atëherë ka sunduar territorin.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re