Home SHQIPERIA Borisov drejt fitores në Bullgari, në dyshim formimi i qeverisë

Borisov drejt fitores në Bullgari, në dyshim formimi i qeverisë

0
Borisov drejt fitores në Bullgari, në dyshim formimi i qeverisë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ish-kryeministri Borjko Borisov dhe partia e tij Gerb duket se janë fituesit e zgjedhjeve të parakohshme në Bullgari, të katërtat që mbahen në vend brenda 2 vitesh.

 

Sipas të dhënave paraprake, Gerb ka marrë 24.6% të votave ndërsa rivalja e tij “Vazhdojmë ndryshimin” e cila kishte fituar zgjedhjet e mëparshme, është në vendin e dytë me 18.9%.

 

Partia nacionaliste Vazrazhdane (Rilindja) është në rritje, me mbi 10% të preferencave, ndërkohë që mbeten dyshimet për mundësinë e formimit të qeverisë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë