Grupi i parë i vaksinës “Sputnik V” për përdorim civil u prodhua në Rusi dhe shpërndarja në rajone në të gjithë vendin pritet së shpejti, njoftoi Ministria e Shëndetësisë e Rusisë.

Ministria tha se vaksina “Sputnik V”, e zhvilluar nga Instituti i Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë Gamaleya, ishte testuar në laboratorët e Shërbimit Federal të Mbikëqyrjes së Kujdesit Shëndetësor (Roszdravnadzor) dhe ishte prodhuar për përdorim civil.

Më herët, Ministri rus i Shëndetësisë Mikhail Murashko shpjegoi se prodhimi i vaksinës për përdorim civil në këtë fazë do të thotë që qytetarët nga grupet me rrezik të lartë, më saktësisht mjekët dhe mësuesit, do të vaksinohen dhe se vaksinimi do të kryhet në të njëjtën kohë me fazën e fundit të provave klinike.

Më 11 gusht, Rusia u bë vendi i parë në botë që regjistroi një vaksinë kundër virusit koronar. “Sputnik V” kaloi dy faza të provave klinike në qershor dhe korrik dhe faza e fundit, e tretë do të kryhet pas regjistrimit të vaksinës.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re