Skip to content

Britania, sanksione ndaj Kirillit putinist

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Britania vendosi sot sanksione ndaj Patriarkut Kirill të Moskës dhe Gjithë Rusisë, si pjesë e një vale të re masash në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Patriarku 75-vjeçar i Moskës, i cili nuk u fut kohët e fundit në listën e zezë nga BE, “po sanksionohet për mbështetjen e tij ndaj luftës së Putinit”, tha në një deklaratë Ministria e Jashtme Britanike.

Sanksionet e vendosura sot, duke ndaluar hyrjen në Britani dhe ngrirjen e pronave në Britani, synojnë gjithashtu Komisioneren e Kremlinit për të Drejtat e Fëmijëve Maria Lvova-Belova për “birësimin dhe transferimin e detyruar të fëmijëve ukrainas”.

Sanksionet e reja synojnë gjithashtu zyrtarët e transportit dhe ushtrinë, të cilët akuzohen për “vrasje, përdhunim dhe torturim të civilëve” në Butan, afër Kievit.

“Ne kemi në shënjestër bashkëpunëtorët e Putinit dhe autorët e luftës, të cilët po shkaktojnë vuajtje të panumërta në Ukrainë, veçanërisht transferimin dhe birësimin e detyruar të fëmijëve nga Ukraina”, tha në një deklaratë Sekretarja e Jashtme britanike Liz Tras.

Patriarku Kirill e ka vënë kishën e tij në shërbim të presidentit rus Vladimir Putin, duke e quajtur atë një “mrekulli” dhe duke mbështetur sulmin ndaj Ukrainës. Komisioni Evropian kishte propozuar sanksione kundër Patriarkut Kiril, por BE-ja nuk e ndërmori këtë hap për shkak të kundërshtimit hungarez.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë