Përfaqësuesja i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federica Mogherini kërkoi në Shkup që populli maqedonas t’i qasej masivisht referendumit të 30 shtatorit për marrëveshjen e emrit të ri me Greqinë, e cila i hap rrugë pranimit të ë BE dhe NATO.

Në Shkup, krahas Mogherinit ishte dhe Ndihmëssekretari e Shtetit të SHBA për çështjet e Evropës dhe Euroazisë, Ëess Mitchell, i cili tha se Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht Marrëveshjen Prespës dhe që Maqedonia të bëhet anëtare e 30-të e NATO-s, duke pritur verdikti përfundimtar i votuesit në referendum.

Mogherini tha maqedonasit “mbani çelësin për të ardhmen e tyre” me anë të votës më 30 shtator.

“Ju nuk mund të vazhdojnë të heshtni dhe të humbisni mundësinë për t’u shprehur për të ardhmen e vendit tuaj”, tha ajo, duke shtuar se “dera e BE-së mbetet e hapur për maqedonasit”.Referendumi i 30 shtatorit në Maqedoni duhet të ketë një pjesëmarrje të rëndësishme për shkak të nevojës për të votuar më shumë se 50 për qind të totalit prej 1.8 milion votues të regjistruar, në mënyrë që procesi të jetë i vlefshëm.

Sondazhet, megjithatë, tregojnë se pjesëmarrja mund të jetë nën këtë prag, edhe pse shumica e maqedonasve të cilët shfaqen në votime nuk mund të mbështesin marrëveshjen.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re