Home BOTA Brutaliteti i policisë spanjolle, viktima: Mi thyen gishtat një nga një

Brutaliteti i policisë spanjolle, viktima: Mi thyen gishtat një nga një

0

Marta Torehijas shkojë të votojë të dielën në një referendum mbi pavarësinë e Katalonjës. Ajo përfundoi me gishta të thyera, transmeton Kosova Post.
Në Katalonia të dielën është mbajtur një referendum mbi statusin e pavarur e cila është kundër Madridit. Autoritetet spanjolle dërguan policinë në Kataloni për të parandaluar votuesit që të votonin dhe imazhet e brutalitetit të tyre shkuan në botë.
Në një qendër votimi në Barcelonë ishte edhe Marta, e cila u nxjerr me forcë në rrugë.
Duke u përpjekur ta ndalonin, policia e tërhoqi Martën poshtë shkallëve.
“Jam hedhur poshtë shkallët, shqelma. Gishtat e mi janë të thyera një nga një. Në mes të shkallëve’, tha ajo.
Në rrugët e Katalonjës, konfliktet shpërthyen midis policisë dhe votuesve të dielën. Më shumë se 890 vetë u plagosën. Autoritetet spanjolle justifikojnë procedurat e policisë./