Bullgaria e thekson sërish: Shqipëria të ndahet nga Maqedonia dhe t’i hapen negociatat!

bullgaria.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Qëndrimi i Bullgarisë për fillimin e negociatave për aderimin e Maqedonisë së Veriut në BE mbetet i pandryshuar. Këtë e tha në Këshillin për Çështjet e Përgjithshme në Bruksel ambasadori bullgar Rumen Aleksandrov.

Pasi shprehu ngushëllimet e thella për incidentin me autobusin maqedonas në autostradën “Struma” në Bullgari dhe njerëzit e vdekur, Aleksandrov theksoi se Shkupi ende nuk i plotëson kriteret për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Ai shtoi se Sofja ka propozuar në muajt e fundit një sërë opsionesh për zgjidhjen e çështjeve të hapura.

“Shqipëria duhet të vlerësohet sipas meritave të veta dhe është e gatshme për përparimin e saj në rrugën drejt BE-së”, shtoi Aleksandrov.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë