Sulltani turk Kosen, nga qyteti i Mardinit, është dy metra e 51 centimetra i gjatë dhe mban titullin e njeriut më të gjatë në botë.

Në Kaliforni, burri më i gjatë në botë takoi pikërisht të kundërtën e tij, gruan më të shkurtër në botë, indianen Jyoti Amge, e cila është e gjatë vetëm 62.8 centimetra.

Kosen dhe Amge hynë në Librin e Rekordeve Guinness në vitin 2011 dhe që atëherë nuk kanë pasur konkurrencë.

Përveç gjatësisë së tij, me krahë 27,5 centimetra të gjatë dhe këmbë 36,5 centimetra, turku hyri edhe në Librin e Rekordeve Guinness në vitin 2009.

Pas gjashtë vitesh, Kosen dhe Amge janë takuar sërish në rrethana amerikane, ku kanë ngrënë mëngjes së bashku dhe në fund kanë bërë një foto si kujtim.

Të dy po udhëtojnë për në Los Angeles me ftesë të një producenti amerikan që do të përjetësojë takimin e burrit më të gjatë dhe gruas më të shkurtër në botë.

Kosen dhe Amge u takuan gjithashtu në Kajro në vitin 2018 me ftesë të Ministrisë së Kulturës dhe Turizmit të Egjiptit dhe më pas vizituan Piramidat e Gizës. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re