Bursa e Moskës nuk do të hapet për tregti të premten, tha Banka Qendrore Ruse në një deklaratë.

Menjëherë pas kësaj, bursa tha në një deklaratë se do të qëndronte e mbyllur deri më 8 mars. Mbyllja përfshin “tregtimin dhe shlyerjet në të gjitha tregjet e Bursës së Moskës”, thuhet në deklaratë.

Bursa nuk është hapur gjatë gjithë javës, pasi sanksionet perëndimore u vendosën ndaj Rusisë gjatë fundjavës së kaluar.

Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi të enjten sanksione të reja ndaj oligarkëve rusë. Mbretëria e Bashkuar sanksionoi gjithashtu dy oligarkë kryesorë me një vlerë të përbashkët prej 19 miliardë dollarësh.

“Ne nuk do të ndalemi këtu. Qëllimi ynë është të gjymtojmë ekonominë ruse dhe të lëmë urie makinën e luftës së Putinit,” tha në një deklaratë Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re