Gazetari dhe analisti, Andi Bushati, ka reaguar pas deklaratave të ardhura nga ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe kreu i opozitës Lulzim Basha.

Sipas Bushatit, deklaratat janë me një gjuhë të denjë mafioze dhe shantazhuese.

Reagimi i plotë i Andi Bushatit:

Kimi dhe shoku vet Luli nuk mund të dalin para publikut dhe të flasin me gjuhë të denjë për mafiozët që komunikojnë me kode shantazhuese.

Nëse shfaqen para shqiptareve për të folur duhet të kenë mirësjelljen të thonë pse, topi është në një fushë?

Cila është pika ku skanë rënë dakord, çfarë u pranua dhe çfarë jo?

Doni një prove që komunikimi i tyre qe i fëlliqur dhe aspak ne dobi të publikut: bëjini një pyetje vetes çfarë kuptuat nga dy deklaratat e mbrëmjes?