Skip to content

Çështja e korrupsionit Platini-Blatter, prokurorët kërkojnë 1 vit dhe 8 muaj burg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Prokurorët zviceranë kanë kërkuar një vit e tetë muaj burgim me kusht për ish-presidentin e UEFA-s, Michel Platini dhe ish-presidentin e FIFA-s, Sepp Blatter. Në vitin 2011, dyshohet se Blatter i ka dhënë Platini-së një shifër prej 2 milionë frangash zvicerane, pagesë kjo e pajustifikuar. Akuzat për mashtrim ndaj Fedetatës Ndërkombëtare janë vërtetuar dhe dënimi do të jepet me 8 korrik.

Sipas asaj që shkruajnë mediet e ndryshme, ish numri një i UEFA-së akuzohet për mashtrim, bashkëpunim dhe falsifikim dokumentesh. Në krahun tjetër, ai që i ka dhënë shumë FIFA-s fajësohet për administrim jo të mirë, mashtrim dhe falsifikim dokumentesh.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë