Sa here qe ju keni dhimbje te nyjeve ju e keni te vështirë për të kryer çdo lloj pune.

Ka disa njerëz që kanë dhimbje të mëdha pas një dite të gjatë dhe te lodhshme në punë. Kjo lloj dhimbje mund të kalojë pas një ditë pushimi.

Megjithatë, disa njerëz përjetojnë dhimbje kronike ose artrit. Artriti është një inflamacion i nyjeve. Ka shumë forma të ndryshme të artritit dhe kjo mund të ndikojë në çdo zonë të trupit nga qafa deri tek këmbët tuaja.

Nëse vuani nga dhimbje kronike ju mund të gjeni medikamente te cilat jua lehtësojne dhimbjet. Një nga mënyrat më të mira për lehtësimin e dhimbjeve kronike dhe simptomat e artritit është duke bërë disa ndryshime të stilit te jetesës, duke ndryshuar dhe shprehitë tuaja dietetike.

Një nga mënyrat më të mira për lehtësimin e dhimbjeve është për të përdorur uthull molle dhe të zhysim brenda ne të pjesen e nyjes ku ne kemi dhimbje. Përzieni uthull molle me gjashtë gota uje të ngrohtë. Zhytini duart apo këmbët në këtë perzierje. Nëse vuani nga dhimbja e qafes ju mund të vendosni një leckë te lagur me kete përzierje.

Një tjetër mundësi për trajtimin aktual te dhimbjeve te nyjeve është që të përzierje uthull molle me vaj ulliri ose vaj kokosit. Përdorni 2 luge gjelle uthull molle dhe 1 luge vaj ulliri ose vaj kokosi.

Përzieni atë mirë dhe pastaj aplikojeni kete përzierje tek nyjet që janë të prekura nga dhimbjet.

/shkollaeshendetit.com

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png