Kushdo që është zgjuar ndonjëherë në mes të natës dhe nuk ka mundur të flejë përsëri, e di se pagjumësia mund t’ju “kushtojë”, veçanërisht të nesërmen. Biquan Luo, një ekspert i gjumit në San Francisko dhe CEO i LumosTech, ndau disa nga arsyet dhe teknikat për të menaxhuar zgjimet e natës.

Disa nga burimet më të zakonshme të shqetësimeve të gjumit përfshijnë stresin dhe ankthin, shqetësimin ose dhimbjen dhe shqetësimet mjedisore si zhurma, ose temperaturat shumë të nxehta ose shumë të ftohta.

Çrregullimet e gjumit, të tilla si apnea e gjumit ose sindroma e këmbëve të shqetësuara, mund të shkaktojnë gjithashtu zgjime gjatë natës.

 Çfarë duhet të bëni kur të zgjoheni

Kur zgjoheni në mes të natës, është më mirë të qëndroni në shtrat, të përpiqeni të relaksoheni dhe të shihni nëse mund të bini përsëri në gjumë.

Ju gjithashtu mund të provoni teknika si relaksimi, ushtrime të frymëmarrjes, përdorimi i mjeteve të zhurmës së bardhë dhe metoda të tjera që mund t’ju ndihmojnë të relaksoheni.

Nëse nuk mund të flini sërish pas 10 ose 15 minutash, është koha të ngriheni nga shtrati.

Ekspertët rekomandojnë të shkoni në një vend të qetë dhe të rehatshëm në shtëpinë tuaj, siç është divani, për t’u përfshirë në një aktivitet të qetë dhe jostimulues, si leximi i një libri.

Gabimet që duhen shmangur kur zgjoheni natën

Rezistojini tundimit për të kapur telefonin ose për të parë orën tuaj. Arsyeja?

Kontrollimi i orës kur zgjoheni në mes të natës është një nga gabimet më të zakonshme që e bën më të vështirë rënien në gjumë. Gjithashtu, kontrollimi i orës në telefonin tuaj mund t’ju stimulojë në drejtimin e gabuar.

Disa mënyra për të rregulluar ritmin tuaj cirkadian përfshijnë zgjimin në të njëjtën kohë çdo ditë, si dhe kohën e ekspozimit ndaj dritës së fortë, ndryshimin e orareve të vakteve, marrjen e suplementeve të melatoninës, ushtrimet në periudha të ndryshme të ditës dhe konsumimin e sasive të moderuara të kafeinës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re