Çfarë po ndodh? Pak ditë para vizitës së Blinken, ambasada e SHBA-ve ”goditet” nga sindroma Havana, të paktën 5 familje raportojnë shqetësime

shba.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ambasada e SHBA-së në Bogota, Kolumbi thuhet se po shqyrton pretendimet e stafit që lidhen me ‘Sindromën Havana’, pak ditë përpara vizitës së Sekretarit të Shtetit Antony Blinken, dhe ligjit të miratuan nga Biden për viktimat e kësaj sëmundje misterioze.

Të paktën pesë familje amerikane në Bogota kanë shfaqur simptoma të gjendjes misterioze, raportoi Ëall Street Journal të martën. Departamenti i Shtetit nuk pranoi të komentojë, duke cituar shqetësime për privatësinë.

‘Sindroma Havana’ u shfaq për herë të parë në Ambasadën Amerikane në Kubë në vitin 2016. Ndër simptomat janë marramendje, lodhje, ankth, dhimbje koke, probleme njohëse, nauze dhe humbje të kujtesës.

Një nga familjet që dyshohet se është prekur ka një fëmijë, sipas burimit. Mbi 200 zyrtarë amerikanë, rreth gjysma e tyre personel i CIA -s, janë ankuar për Sindromën Havana deri më tani. Ndërsa qeveria amerikane nuk ka përcaktuar zyrtarisht se çfarë i shkakton simptomat, mediat kanë hedhur dyshime në drejtim të veprimeve të Rusisë. Moska i ka hedhur poshtë këto akuza si të pakuptimta.

Javën e kaluar, Presidenti amerikan Joe Biden nënshkroi ligjin për Aktin për Ndihmën e Viktimave Amerikane të Pushtuara nga Sulmet Neurologjike (HAVANA). Ai u miratua njëzëri nga Kongresi në Shtator dhe siguron fonde për trajtimin e punonjësve të qeverisë dhe të varurve që pretendojnë se janë prekur nga sindroma e misterit.

Ambasada Amerikane në Kolumbi është një nga më të mëdhatë në botë dhe ndodhet në një rrugë të madhe jo shumë larg aeroportit ndërkombëtar të Bogotës.

Raportet për “sulmet” kanë përkuar më parë me vizitat e zyrtarëve të lartë amerikanë. Muajin e kaluar, një ndihmës që udhëtonte në Indi me Drejtorin e CIA -s Ëilliam Burns u ankua për simptomat. Nënkryetarja Kamala Harris vonoi mbërritjen e saj në Vietnam në gusht pas një raporti se një zyrtar amerikan atje ishte në shënjestër.

(E.K/Faxweb.al)

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë