Djersitja e natës ose djersitja e tepërt gjatë gjumit, eshte një simptomë e zakonshme tek gratë dhe burrat. Shumë gjendje mjekësore dhe sëmundje mund t’i shkaktojnë ato. Shembuj përfshijnë gratë në perimenopauzë ose menopauzë; medikamente, probleme të hormoneve, sheqer i ulët në gjak dhe probleme neurologjike. Ju mund të keni simptoma të tjera si të dridhura, ose temperature   me ethe, ose ndryshime të humorit, në varësi të shkakut. Shkaqet më pak të zakonshme të djersitjeve të natës përfshijnë infeksione dhe kancere. Mjekët duhet te trajtojne  problemin duke diagnostikuar shkakun e djersitjes suaj të natës.

Cilat janë djersitjet e natës?

Mjekët në sherbimin paresor  shpesh dëgjojnë se pacientët e tyre ankohen për djersitje gjatë natës, sepse ato janë të zakoneshme. Djersitjet e natës i referohen çdo djersitje të tepërt që ndodh gjatë natës. Sidoqoftë, nëse e mbani temperaturën në dhomën e gjumit jashtëzakonisht të nxehtë ose jeni duke fjetur në shumë rroba, mund të djersiteni gjatë gjumit, gjë që është normale. Për të dalluar djersitjet e natës që lindin nga shkaqet mjekësore nga ato që ndodhin sepse dhomat  janë shumë të ngrohta, mjekët në përgjithësi iu referohen djersitjeve të vërteta të natës si vale të nxehta që ndodhin gjatë natës që mund të qullin rrobat e gjumit dhe çarçafët, të cilat nuk kanë lidhje me një mbinxehje mjedisi.

Në një studim të 2267 pacientëve që vizituan një mjek të kujdesit parësor, 41% raportuan se kishin provuar djersitje gjatë natës gjatë muajit të kaluar, kështu që perceptimi i djersitjes së tepërt gjatë natës është i zakonshëm. Eshtë e rëndësishme të theksohet se skuqja (një ngrohtësi dhe skuqje e fytyrës ose e trungut) gjithashtu mund të jetë e vështirë të dallohet nga djersitjet e vërteta të natës.

Djersitja mund te lidhet te grate me simptomat e menopauses. Simptomat e menopauzës mund të perceptohen si probleme fizike, shqetësime emocionale ose probleme të lidhura me funksionimin seksual. Keshtu grate ne kete periudhe mund te kene perverc djersitjes naten edhe afshe te nxehta, pagjumesi ndryshime te humorit, ankth, harresa dhe problem me perqendrimin e vemendjes

Te grate, vitet qe lidhen me  kalimin në menopauzë mund të  kene lidhje me  djersitjen. Ky është një shkak shumë i zakonshëm i djersitjeve të natës tek gratë ne kete periudhe . Eshtë e rëndësishme të mbani mend se afshet  dhe simptomat e tjera të ne prag te menopauses  mund t’i paraprijnë menopauzës aktuale (ndërprerja e periudhave menstruale) deri në disa vjet.

Në varësi të shkakut themelor të djersitjes së natës, disa patologji  të tjera mund të shfaqen te shoqëruara me djersitje. Për shembull:

 • Disa infeksione dhe kancere
 • Dridhjet dhe të dridhura ndonjëherë mund të ndodhin nëse keni ethe.
 • Humbje e pashpjegueshme e peshës për shkak të limfomës.
 • Djersitjet e natës që ndodhin si një efekt anësor i ilaçeve mund të shoqërohen me efekte të tjera anësore të ilaçeve, në varësi të medikamentit specifik.
 • Ka patologji qe japin rritje të djersitjes në përgjithësi (jo vetem  vetëm djersitjet e natës) dhe kjo do të rezultojnë me rritje të djersitjes në orët e tjera të ditës.

Çrregullimet hormonale mund te japin djersitje naten.

Djersitja ose skuqja mund të shihet ne disa çrregullime të hormoneve, duke përfshirë feokromocitomën (një lloj tumori të gjëndrës mbiveshkore që mbiprodhon hormonet e njohura si katekolaminat), sindromën karcinoide (mbiprodhimi i disa hormoneve nga tumoret e mushkërive ose sistemi gastrointestinal), dhe hipertiroidizmi (nivele të tepërta) të hormoneve tiroide).

Hiperhidroza idiopatike mud te jete shkak tjeter i djersitjes. Hiperhidroza idiopatike është një gjendje në të cilën trupi në mënyrë kronike prodhon shumë djersë pa ndonjë shkak mjekësor të identifikueshëm.

Infeksionet jane shkak i shpeshte i djersitjes naten…

Në mënyrë klasike, tuberkulozi është infeksioni që zakonisht shoqërohet me djersitje gjatë natës. Sidoqoftë, infeksionet bakteriale, siç janë kushtet e mëposhtme, gjithashtu mund të shoqërohen me djersitje gjatë natës:

 • endokarditi (pezmatimi i valvulave të zemrës),
 • osteomieliti (pezmatimi brenda kockave për shkak të infeksionit),
 • abscese (për shembull, apendisiti, tonsiliti, abseset perianale, peritonsillare, divertikuliti )
 • Infeksioni nga virusi AIDS (HIV).

Kanceret

Djersitjet e natës janë një simptomë e hershme e disa kancereve.  Lloji më i zakonshëm i kancerit që shoqërohet me djersitjet e natës është limfoma. Sidoqoftë, njerëzit që kanë një kancer të pa diagnostikuar shpesh kanë simptoma të tjera, të tilla si humbje peshe të pashpjegueshme dhe ethe.

Mjekimet  kundër depresionit

Marrja e ilaçeve të caktuara mund të çojë në djersitje gjatë natës.  Në rastet pa simptoma të tjera ose shenja të tumorit ose infeksionit, medikamentet shpesh mund të jenë shkaku i djersitjeve të natës.

Mjekimet  antidepresive janë një lloj i zakonshëm i ilaçeve që mund të çojnë në djersitje gjatë natës. Të gjitha llojet e medikamenteve  kundër depresionit përfshirë antidepresantët triciklik, frenuesit selektiv të serotonines (SSRI), dhe agjentët më të rinj, venlafaxina (Effexor) dhe bupropion (Wellbutrin) mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës si një efekt anësor, dhe shpeshtesia eshte  nga 8% në 22% të personave që marrin ilaçe antidepresive. Dhe  medikamente te  tjera psikiatrike mund te shoqerohen me djersitjet e natës.

Medikamente të tjera

Medikamentet  e marra  për të ulur ethet (antipiretikë) siç janë aspirina dhe acetaminofeni (Tylenol dhe të tjerët) ndonjëherë mund të çojnë në djersitje.

Llojet e tjera të ilaçeve mund të shkaktojnë skuqje (skuqje të lëkurës, tipike mbi faqe dhe qafë), të cilat, siç u përmend më lart, mund të ngatërrohen me djersitje gjatë natës. Disa nga ilaçet e shumtë që mund të shkaktojnë djersitje  përfshijnë:

 • niacin (qe perdoret për çrregullime lipidesh)
 • tamoxifen (Nolvadex)
 • hydralazine,
 • nitroglicerinë, dhe
 • sildenafil (Viagra).

Shumë ilaçe të tjera që nuk përmenden më lart, përfshirë kortizonin, prednisonin dhe prednizolonin, gjithashtu mund të shoqërohen me djersitje gjatë natës.

Konditat  neurologjike

Jo rrallë, problemet  neurologjike mund të shkaktojnë djersitje të shtuar dhe ndoshta të çojnë në djersitje gjatë natës përfshirë:

 • disreflexia autonome,
 • syringomyelia pas traumatike,
 • insulti ,
 • neuropatia autonome.

Si trajtohen djersitjet e nates

Trajtimi për djersitje gjatë natës varet nga shkaku themelor.

ne pergjithesi mund te thuhet se  djersitjet e natës janë zakonisht një bezdi e padëmshme; megjithatë, ato ndonjëherë janë shenjë e një patologjie  mjekësore serioze.  Personat me djersitje të pashpjegueshme gjate  natës duhet të kërkojnë kujdes mjekësor.

Cilët mjeke  trajtojnë djersitjet gjatë natës? Djersitjet e natës zakonisht trajtohen nga internistët, specialistët e mjekesise  familjare ose gjinekologët. Nëse ata janë të lidhur me kushte specifike mjekësore, specialistë të tjerë, përfshirë endokrinologë, neurologë, specialistë të sëmundjeve infektive ose onkologë, mund të përfshihen në kujdesin e pacientëve me djersitje të natës.

Marrë nga faqja në facebook e mjekut nefrolog Alket Koroshi

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re