Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se statusi i Nago-Karabakut do të përcaktohet në të ardhmen dhe se status quo-ja mbetet tani për tani.

“Statusi përfundimtar i Karabakut nuk është zgjidhur. Ne kemi rënë dakord që do të mbajmë status quo-në ekzistuese dhe se çfarë do të ndodhë më pas duhet të vendoset nga udhëheqësit e ardhshëm, pjesëmarrës në proces,” tha kreu i shtetit rus, duke iu përgjigjur pyetjeve të mediave rreth situatës në Nago-Karabak

Sipas Putinit, nëse krijohen kushte për një jetë normale, për rinovimin e marrëdhënieve midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, midis njerëzve, veçanërisht në zonën e konfliktit, kjo do të krijojë kushte për përcaktimin e statusit të Nago-Karabakut, raporton TASS.

Presidenti rus tha se mosnjohja e Karabakut si një shtet i pavarur “ishte padyshim një faktor që ndikoi ndjeshëm në rrjedhën e ngjarjeve në rajon”.

Putini kujtoi se as Armenia nuk e njohu Karabagun.

Në lajme të tjera, parlamenti i Turqisë miratoi të martën vendosjen e trupave për t’u bashkuar me forcat ruse në një pikë vëzhgimi në Nago-Karabak pasi Armenia dhe Azerbajxhani nënshkruan një marrëveshje armëpushimi të ndërmjetësuar nga Rusia për t’i dhënë fund luftimeve mbi enklavën.

Kjo do të lejojë që trupat turke të vendosen në qendër për një vit, si pjesë e një marrëveshje midis Ankarasë dhe Moskës për të monitoruar zbatimin e armëpushimit, nga i cili Azerbajxhani ka përfunduar në fitimet territoriale. Rreth 2,000 paqeruajtës rusë tani do të vendosen gjithashtu në rajon, njoftoi Reuters.

Në një letër drejtuar parlamentit duke kërkuar miratimin e mandatit, Presidenti Tajip Rexhep Erdogan tha se prania e trupave turke dhe “nëse personeli civil nga vendi ynë është i nevojshëm, do të përfitojë paqen dhe prosperitetin e njerëzve rajonalë dhe është i nevojshëm për interesat tona kombëtare”.

Një armëpushim i nënshkruar në 10 nëntor ndaloi veprimet ushtarake në dhe përreth Nago-Karabakut, të njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por të banuar nga armenë etnikë, pas luftimeve më të këqija të rajonit që nga vitet 1990.

Turqia akuzoi Armeninë për pushtimin e territorit azerbajxhan dhe premtoi solidaritet me Azerbajxhanin.

loading...