Mike Pompeo do të udhëtojë në Bruksel këtë javë, ku do të takohet me kreun e NATO-s, i cili ndoshta do të jetë udhëtimi i tij i fundit si Sekretar i Shtetit i SHBA.

Gjatë vizitës së tij dy-ditore, të mërkurën dhe të enjten, Pompeo do të riafirmojë “mbështetjen e palëkundur të SHBA për NATO”, si dhe partneritetin midis Shteteve të Bashkuara dhe Belgjikës, tha të hënën Departamenti i Shtetit.

Ai do të takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg dhe ministrin e Jashtëm belg.

“Sekretari Pompeo do të theksojë rëndësinë e qëndrueshme të partneritetit transatlantik, do të avokojë për suksesin e vazhdueshëm të NATO-s në mbrojtjen e komunitetit transatlantik dhe përshtatjen ndaj sfidave të reja të sigurisë dhe do të riafirmojë forcën e marrëdhënieve dypalëshe midis Shteteve të Bashkuara dhe Brukselit”, tha deklarata.

Tensionet midis Trump dhe NATO-s

Shtetet e Bashkuara i tensionuan marrëdhëniet me NATO-n gjatë mandatit në ikje të Presidentit Donald Trump, i cili ka kritikuar vazhdimisht anëtarët evropianë që nuk kanë shpenzuar fonde të mjaftueshme për të mbështetur aleancën e mbrojtjes.

Trump gjithashtu ngriti alarmin duke shprehur dyshimin se Shtetet e Bashkuara po ndihmonin aleatët e NATO-s në një emergjencë dhe duke njoftuar në mënyrë të njëanshme tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania.

Presidenti i sapozgjedhur i SHBA Joe Biden do të përurohet në 20 janar.