Home BOTA Cinike: Irani sanksionon 51 amerikanë

Cinike: Irani sanksionon 51 amerikanë

0
Cinike: Irani sanksionon 51 amerikanë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Irani vendosi sanksione ndaj 51 amerikanëve, shumica e tyre nga ushtria, për vrasjen e gjeneralit Qaseem Soleimani në janar 2020.

Ministria e Jashtme iraniane njoftoi se 51 amerikanë akuzohen për “terrorizëm” dhe “shkelje të të drejtave të njeriut”.

Masa u lejon autoriteteve iraniane të konfiskojnë çdo pronë që amerikanët kanë në listë në Iran, por, siç shton Reuters, mungesa e dukshme e ndonjë prone të amerikanëve të sanksionuar në Iran do të thotë se masa është më simbolike.

I vrarë me urdhër të Trump

Soleimani, një ish-komandant i forcave Quds të Iranit, një krah i zgjeruar jashtë shtetit i Gardës Revolucionare të Iranit, u vra në Irak në një sulm me dron më 3 janar 2020, me urdhër të presidentit të atëhershëm të SHBA-së, Donald Trump.

Lista e të sanksionuarve përfshin gjithashtu gjeneralin Mark Milley dhe ish-këshilltarin e sigurisë kombëtare Robert O’Brien.

Irani vendosi sanksione ndaj Trump dhe disa zyrtarëve të lartë amerikanë një vit më parë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë