Ish-Sekretarja e Shtetit e SHBA Hillary Clinton ka paralajmëruar për “pasojat e mëdha” të vendimit të Presidentit Joe Biden për tërheqjen e trupave amerikane nga Afganistani, duke thënë se Talibanët “mund ta bëjnë atë”.

Klinton i tha CNN se ekzistonte rreziku që Talibanët, një grup i armatosur i përmbysur në 2001 nga një pushtim i udhëhequr nga SHBA, do të rimarrin kontrollin.

Shtetet e Bashkuara kanë në plan të tërheqin trupat deri në 11 shtator, përvjetorin e sulmit në 2001 në Qendrën Botërore të Tregtisë.

Ndërkohë, talebanët intensifikuan sulmet pas lajmeve për një tërheqje ushtarake amerikane.

“Ka pasoja të parashikueshme dhe të padëshiruara për të qëndruar, por edhe për të lënë,” i tha Clinton CNN.

Clinton, i cili, ashtu si Presidenti Biden, është një demokrate, mbështeti fuqimisht ndërhyrjen e SHBA në Afganistan pas sulmeve të 11 shtatorit 2001.

Tani ndodhen të paktën 2,500 trupa amerikane në Afganistan si pjesë e misionit afgan afro 9,600 të NATO-s.

Presidenti Biden tha se tërheqja e SHBA ishte e justifikuar sepse forcat amerikane kishin siguruar që vendi nuk mund të ishte më një bazë për luftëtarët e huaj në planifikimin e sulmeve në Perëndim.

I pyetur në lidhje me vendimin e presidentit, Clinton tha “qeveria jonë duhet të llogarisë në dy pasoja të mëdha” në lidhje me aktivitetet e vazhdueshme të grupeve ekstremiste dhe valën shoqëruese të refugjatëve nga Afganistani.

Ajo tha se një kolaps i mundshëm i qeverisë afgane dhe një përpjekje e mundshme grusht shteti nga talebanët mund të rezultojë në një luftë të re civile.

Clinton gjithashtu tha se ishte e rëndësishme për të mbrojtur “mijëra afganë” të cilët bashkëpunuan me Shtetet e Bashkuara dhe NATO gjatë konfliktit dhe se një program i madh vizash duhet të krijohej për ta.

Trupat e mbetura amerikane në Afganistan filluan të tërhiqeshin zyrtarisht në 1 maj mes përshkallëzimit të dhunës.

Forcat afgane të sigurisë janë në gatishmëri të lartë për shkak të sulmeve të shpeshta.