U botua libri “Endgame” nga Omid Scobi dhe shumë e përshkruajnë atë si një “libër helmues” që pa dritën e ditës pas pretendimeve të diskutueshme të Meghan Markle dhe Princit Harry për familjen mbretërore britanike.

Leximi është i disponueshëm në MB nga mesnata. Duke qenë se kjo gazetare ishte e lidhur ngushtë me gjykatën, si reagon Pallati Buckingham ndaj skandalit të ri?

Omid Scobie shkruan se Mbretëresha Elizabeth II, e cila vdiq më 8 shtator të vitit të kaluar, pranoi që shëndeti i saj u përkeqësua papritur në fund të pandemisë COVID.

Ky autor pretendon se mbretëresha kishte disa dyshime për aftësinë e djalit të saj Charles III për ta pasuar atë si monark. Kjo është arsyeja pse ajo punësoi një ekspert për të qenë “sytë dhe veshët e saj”.

Scobie thotë se Elizabeth II punësoi Andrew Parker në pranverën e vitit 2021 për të siguruar një tranzicion të qetë nga mbretërimi i saj në atë të Charles. Ky autor citon burime nga gjykata dhe thekson se Parker, i cili është ish-kreu i MI6, shërbimi sekret britanik, ka punuar si drejtor ekzekutiv i Mbretëreshës.

Kjo është pikërisht prova e mungesës së besimit të saj në aftësitë e djalit të saj, sipas librit kontrovers.

Në libër thuhet gjithashtu se Mbretëresha nuk donte që Charles të mirëpriste ish-kryeministren Liz Truss, e cila pasoi Boris Johnson në një pozicion të rëndësishëm, edhe pse bashkëpunëtorët e saj i thanë asaj se Mbreti aktual ishte i aftë për këtë.

“Kjo është puna ime”, u tha atyre mbretëresha e ndjerë. Në librin “Endgame”, Scobie shkruan edhe për ditët apo momentet e fundit të mbretëreshës. Aty thuhet se çdo anëtar i familjes kishte mundësinë t’i thoshte lamtumirë Elizabeth II në mënyrë private (përveç Harry-t, i cili nuk ishte i informuar se shëndeti i gjyshes së saj ishte përkeqësuar papritur dhe se familja po përgatitej t’i thoshte lamtumirë asaj). Scobie shkruan se Charles dhe Anne ishin me nënën e tyre gjatë natës, ndërsa princat Andrew dhe Edward, Dukesha Sophie dhe Princi William mbërritën në Skoci gjatë ditës, pak para orës 16:00.

Në libër, mund të lexoni gjithashtu se vera e fundit e mbretëreshës në Balmoral ishte paqësore dhe se ajo u përpoq të kryente detyrat e saj pavarësisht shëndetit të dëmtuar.

Një burim i Pallatit tha se libri i Omid Scobi ishte “vetëm një libër tjetër në një seri që nuk ia vlen të komentohet zyrtarisht”.

“Ka qindra libra të shkruar për familjen mbretërore,” tha ai. Mirëpo, pak ditë më parë, miqtë e Princit William reaguan shumë dhunshëm ndaj pretendimeve të Scobit se djali i madh i Charles dhe Dianës ishte i uritur për pushtet dhe dëshironte të shkatërronte Harry-n dhe Meghan Markle.

Omid Scobie tha se shumica e kritikave ishin të pakuptimta. Ai vuri në dukje se Meghan dhe Harry nuk e ndihmuan atë të shkruante librin, por se “njerëzit rreth tyre” ishin të lumtur të tregonin gjithçka për “detajet e vogla” të grindjeve të tyre me familjen mbretërore.

Scobie, i cili është konsideruar si PR jozyrtar i Meghan dhe Harry-t pasi i ka mbrojtur ata shumë herë gjatë skandaleve familjare, i tha London Evening Standard se ai ishte takuar disa herë me Dukeshën. Në tekste të shumta për librin e tij theksohet se dikur ka qenë i afërt me çiftin e famshëm. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re