Çmenduri kolektive! Kështu e përshkroi situatën në Serbi në gusht të vitit 2013, Vesna Peshiç, një ikonë e Serbisë civile, një aktiviste e respektuar kundër luftës dhe opozitare e viteve nëntëdhjetë, në një artikull në kultin Pescanik.net.

Dhjetë vjet më vonë, situata në shoqërinë dhe shtetin serb duket se është pakrahasueshme më e keqe, siç dëshmojnë raportet e mediave për ngjarjet dramatike me agresionin e terroristëve të armatosur rëndë në veri të Kosovës, të cilët vranë një dhe plagosën një polic tjetër të Kosovës, zhvillim që pasoi një veprim vendimtar i forcave të sigurisë kosovare, duke zhbërë mjeshtërisht, së paku deri më tani krimin kërcënues serb në veri.

“Ata janë heronjtë tanë të Kosovës”, shkruhet në kopertinën e tabloidit Informer, i afërt me presidentin serb Aleksandar Vuçiç.

Kjo gazetë, së bashku me fotografitë e terroristëve të vrarë, shkruan: “Igor Milenkoviç, Bojan Mijajloviç, Stefan Nedeljkoviç dhe së paku një serb tjetër, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, u ngritën kundër terrorit të tmerrshëm në shiptar të dielën dhe dhanë jetët e tyre për atdheun e tyre, lavdi atyre”.

Më tej, Informer sjell deklaratën e të vesë së të vrarëve Bojan Nedeljkoviç në kopertinë: “Ishte babai më i mirë dhe njeriu më trim”.

Blic shkruan për “të dielën e përgjakshme” dhe akuzon Perëndimin se “i ka humbur fijet në Kosovë” dhe se u bën favore kosovarëve.

Më tej Srpski Telegraf pretendon se KFOR-i ka lejuar qëllimin e serbëve dhe pyet pse nuk ka pasur asnjë reagim nga “garantuesi i paqes”?! “Dhe kjo në një situatë kur forcat policore të një shteti sovran zbuluan në territorin e tyre persona të armatosur, të uniformuar me sasi të mëdha armësh dhe automjetesh të Ministrisë së Brendshme të një shteti fqinj?!

 Večernje Novosti i SANU-së, me një foto të Albin Kurtit, kryeministër i Kosovës, thotë se “xhelati ia ka mbështjellë petkun viktimës brenda natës.

Lajmet për “kalvarin e serbëve” vijojnë, me Politika-n, me shënimin e ditës së zisë dhe mbishkrimin “Banjska”, shkruan për “lule dhe qirinj për serbët e vrarë”…

“Viktimizimi i ngacmuesve dhe glorifikimi i dhunës,” vëren Adi Çerimagiç, një analist në Iniciativën për Stabilitetin Evropian nga Berlini.

Në raportin me titull “Propaganda politike dhe projekti ‘Të gjithë serbët në një shtet’, pasojat e instrumentalizimit të mediave për qëllime ultra-nacionaliste” profesori në Universitetin e Reims Champagne-Ardenne (Francë), Renaud de La Brosse. paralajmëron për pasojat tragjike të (keq)përdorimit të mediave.

Më tej, profesoresha franceze Milica Luçiç Çaviç, një gazetare që ka punuar në Serbi, evidenton sëmundjen serbe, ku “ata janë njerëzit tanë të mirë, nuk janë agresorë, nuk janë vrasës, janë pjesëtarë të popullit qiellor, të popullit heroik. Të tjerët janë vrasës, të tjerët kanë kryer krime kundër nesh, pas të tjerëve është një komplot botëror, Vatikani, Amerika, CIA, KGB-ja, masonët e të tjerë”.

A po shohim kështu një Déjà-vu në Ballkan?

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re