Ç’ndodh çdo fillimvit mes dy rivalëve bërthamorë

indija-pakistan.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Autoritetet në Pakistan dhe Indi kanë shkëmbyer listat e objekteve të tyre bërthamore, si pjesë e një marrëveshjeje që synon parandalimin e sulmeve ndaj objekteve të tilla.

Ministria e Punëve të Jashtme të Pakistanit njoftoi se Islamabadi dhe Nju Delhi shkëmbyen listat e objekteve bërthamore, në përputhje me marrëveshjen e nënshkruar më 31 dhjetor 1988 dhe të ratifikuar më 27 janar 1991.

Sipas marrëveshjes, e cila synon të parandalojë sulmet ndaj objekteve bërthamore, Pakistani dhe India kanë shkëmbyer lista çdo ditë të parë të vitit që nga 1 janari 1992.

Në të njëjtën kohë, në përputhje me marrëveshjen e vitit 2008, Pakistani dhe India gjithashtu shkëmbyen listat e shtetasve të vendit të kundërt të ndaluar në burgje.

Ka 628 të burgosur indianë në Pakistan, duke përfshirë 577 peshkatarë, ndërsa ka 355 të burgosur pakistanezë në burgjet indiane, duke përfshirë 73 peshkatarë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë