Ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Faeser, ka paralajmëruar vendosjen e kontrolleve kufitare në kufirin me Poloninë dhe Çekinë, siç raportojnë mediat gjermane.

“Unë mendoj se tani duhet të jemi pragmatikë dhe të vendosim kontrolle të palëvizshme kufitare në kufijtë me Poloninë dhe Republikën Çeke gjithashtu,” tha Faeser (Partia Social Demokrate e Gjermanisë SPD) në një intervistë për Welt am Sonntag.

Ajo tha se tashmë ka kontrolle të thelluara në zonat kufitare, të cilat do të plotësohen me kontrolle stacionare në vetë kufirin. Në të njëjtën kohë, Faeser tha se nuk duhet pritur që vendosja e kontrolleve të përhershme kufitare drejt Polonisë dhe Republikës Çeke do të zgjidhë problemin e migrimit të paligjshëm.

“Ky është vetëm një nga instrumentet që duhet të kontribuojë në uljen e numrit të refugjatëve që vijnë në Gjermani”, tha ajo.

Për muaj të tërë, Faeser refuzoi kërkesën e opozitës dhe të shteteve federale në lindje të Gjermanisë, të cilat janë nën sulmin e një vale gjithnjë e më të fuqishme refugjatësh që kohët e fundit po mbërrijnë gjithnjë e më shumë përmes Republikës Çeke dhe mbi të gjitha Polonisë. Që nga viti 2015, kontrolle të tilla kanë ekzistuar edhe në pikat kufitare gjermano-austriake.

Njoftimi i Faeser se ai do të vendoste kontrolle ndaj Polonisë dhe Republikës Çeke u mirëprit nga sindikatat e policisë si dhe nga opozita kristiandemokrate.

Siç raporton shërbimi publik ARD, kohët e fundit e ashtuquajtura Rruga ballkanike për në Gjermani të çon përmes Hungarisë dhe më tej Sllovakisë, Republikës Çeke ose Polonisë. Arsyet e ndryshimit të rrugës janë kontrolli i shtuar në kufirin ndërmjet Kroacisë dhe Bosnjës, si dhe regjimi më i rreptë i regjistrimit të refugjatëve në Austri.

Faeser tha se një nga arsyet e rritjes së numrit të refugjatëve është fakti se marrëveshja midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë për parandalimin e largimit të refugjatëve në BE “aktualisht nuk po funksionon mirë”.

Lufta për uljen e numrit të refugjatëve ka qenë tema kryesore socio-politike në Gjermani ditët e fundit dhe qeveria i ka sinjalizuar opozitës se po përpiqet për një zgjidhje ndërpartiake të kësaj çështjeje.

Në tetë muajt e parë të këtij viti, mbi 200,000 refugjatë mbërritën në Gjermani, që është më shumë se në të gjithë vitin e kaluar, dhe autoritetet frikësohen se shifrat mund të arrijnë përmasat e viteve të krizës 2015 dhe 2016, kur mbi një milion refugjatë, kryesisht nga Siria, mbërritën në Gjermani.

Qytetet dhe bashkitë i kanë dërguar thirrje qeverisë federale prej muajsh për të ndaluar fluksin e refugjatëve për shkak të kapaciteteve të tejmbushura të pritjes dhe shkeljes së kornizave financiare.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re