Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është e shqetësuar për rritjen e rasteve të koronavirusit në disa vende përpara dimrit.

Jo të gjitha vendet e kanë njoftuar OBSH-në për raste të reja, por midis atyre që kanë, numri i shtrimeve në spital dhe njësitë e kujdesit intensiv për COVID-19 është rritur, tha në Gjenevë shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai vuri në dukje se përqindja e personave të vaksinuar në grupet e rrezikut është në një nivel shqetësues të ulët në Amerikën Veriore dhe Jugore dhe Evropë.

“COVID-19 mund të mos jetë kriza akute që ishte dy vjet më parë, por kjo nuk do të thotë që ne mund ta injorojmë”, tha kreu i OBSH-së.

Gjithsesi, variantet qarkulluese nuk po shkaktojnë një sëmundje më të rëndë se variantet e njohura më parë, sipas studimeve të mëparshme, tha specialistja për COVID-19 Maria Van Kerkhove.

Ajo u bëri thirrje qeverive të vazhdojnë testimin për të monitoruar përhapjen e varianteve.

Ajo theksoi se masat tashmë të njohura për mbrojtjen nga infeksioni janë ende efektive dhe duhet të zbatohen, të cilat përfshijnë ajrimin e dhomave, dezinfektimin e duarve, mbajtjen e maskave në zonat e mbushura me njerëz dhe vaksinimin. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re