Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të reKryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka njoftuar se vendi do të mbyllë të gjithë kufijtë tokësorë për shkak të përhapjes së varianteve të koronavirusit. Netanyahu e tha këtë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, pasi Izraeli më parë mbylli aeroportin Ben Gurion për fluturime tregtare nga dhe nga vendi.

Statistikisht, është “çështje kohe para se të ekzistojë një variant i koronavirusit kundër të cilit nuk funksionojnë vaksinat”, e cila është arsyeja pse Izraeli ka mbyllur plotësisht fluturimet tregtare dhe kufijtë, shpjegoi Kryeministri izraelit, duke theksuar se midis kohës kur variantet përhapen dhe ai në të cilin zbulohen kalon kohë, dhe mbylljet shërbejnë për të krijuar një “dritare” në të cilën vaksinohen miliona njerëz.

Norvegjia e mbyllur për të gjithë jorezidentëtNorvegjia ka vendosur të mbyllë kufijtë për pothuajse të gjithë jorezidentët për të shmangur përhapjen e varianteve të reja të Covid-19. “Nga mesnata, do të ketë rregulla më të rrepta për hyrjen në territorin Norvegjez – njoftoi Kryeministrja Erna Solberg – Në praktikë, kufiri do të jetë i mbyllur për të gjithë ata që nuk banojnë në Norvegji”, shtoi ai. Vendi ka pak më shumë se 5 milion banorë dhe ka regjistruar 61,594 raste dhe 556 vdekje që nga fillimi i pandemisë.


Previous articleLajm i mire/ Ulen tarifat e udhetimeve ne Aeroportin e Rinasit

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re